Ján Pavol II. (81) sa s touto výzvou obrátil na veriacich počas omše, ktorú slúžil v bývalej sovietskej stredoázijskej republike Kazachstane. Väčšina obyvateľov tejto krajiny sú moslimovia.
"Nemôžeme dovoliť, aby udalosti, ktoré sa stali, nás ešte viac rozdelili. Náboženstvo sa nikdy nesmie použiť na roznecovanie konfliktov," vyhlásil pápež pripomínajúc minulotýždňové atentáty v USA.
USA, ktoré podozrievajú saudskoarabského multimilionára Usámu bin Ládina z objednania teroristických útokov, začali rozmiestňovať sily v regióne. V dôsledku toho v ňom vzniká znepokojenie z priameho konfliktu s Afganistanom.
Pápež pred tisíckami veriacich katolíkov, ale aj pravoslávnych a moslimov vyzval "kresťanov a veriacich ďalších náboženstiev, aby spoločne budovali svet bez násilia, svet, vyrastajúci zo spravodlivosti a solidarity."
Ján Pavol II. vyzval kresťanov a moslimov, aby sa spolu modlili k jedinému pravému Bohu, aby "vo svete zavládol mier". Omšu spolu s pápežom slávili aj poprední moslimskí a pravoslávni duchovní, uviedli vatikánske zdroje.
"Nech všetky národy pracujú v prospech civilizácie lásky, v ktorej akákoľvek forma nenávisti, diskriminácie a násilia bude vylúčená," uviedol pápež.
Najvyšší predstaviteľ rímskokatolíckej cirkvi v sobotu vyjadril výzvu, aby sa konflikty riešili bez použitia násilia, čím urobil narážku na možné americké odvetné útoky proti Afganistanu za teroristické akcie v amerických mestách.
Ján Pavol II. dnes ráno telefonoval so štátnym tajomníkom Vatikánu, kardinálom Angelom Sodanom. Ten ostal vo Vatikáne, aby pozorne sledoval vývoj udalostí, uviedli dobre informované cirkevné zdroje.
Pápež Ján Pavol II. pricestoval ráno miestneho času na miesto obrancov vlasti, kde pripravili oltár v otvorenej jurte, tradičnom kazašskom stane.
Poľskí, nemeckí a kórejskí katolíci, deportovaní do Kazachstanu počas sovietskej moci, ako aj kazašskí moslimovia a pravoslávni Rusi, sa modlili po rusky spolu s pápežom. Ján Pavol II. povedal niekoľko slov aj v poľskom, nemeckom a kazašskom jazyku.
Pápež poľského pôvodu ďalej povedal, že pozná ich dejiny, ich utrpenie pred, počas a po deportácii. Za Stalinovho režimu deportovali do stepí v Kazachstane vyše dvoch miliónov ľudí.
"Pre našu krajinu je veľkou cťou, že môžeme prijať človeka, ktorý si dal úlohu spájať národy a všetky náboženstvá," povedala 38-ročná moslimka Džibek.
Pápež pricestoval do Kazachstanu na štvordňovú návštevu v sobotu. V krajine žijú dve percentá katolíkov a vyše 54 percent moslimov.
Cesta do Kazachstanu je treťou návštevou bývalej sovietskej republiky - predtým pápeža privítali v Gruzínsku a na Ukrajine. V utorok Jána Pavla II. očakávajú v Arménsku, ďalšej z bývalých sovietskych republík.