2002 a v súčasnosti sú zadržiavaní americkou armádou ako "nepriateľskí bojovníci", a nie ako vojnoví zajatci, ktorí na základe medzinárodných konvencií majú široké práva.
Asi 660 údajných bojovníkov Talibanu a al-Kájdy zadržiavajú Spojené štáty v Guantanáme odvtedy, ako ich zajali počas Američanmi vedenej vojny v Afganistane, po septembrových teroristických útokoch na USA. "Žiadame americké úrady, aby nám poskytli presné informácie o tom, prečo zatkli tieto osoby a aké obvinenia sú proti nim vznesené," uviedol hovorca ministerstva zahraničia Herve Ladsous. "Chceme tiež navrhnúť USA možnosť vyslania novej francúzskej misie na Guantanámo," vyhlásil. Zároveň dodal, že o termíne prípadnej misie zatiaľ rozhodnuté nebolo.
Francúzsko-americké vzťahy sa po nezhodách ohľadom irackej vojny a následne v otázke miery zainteresovanosti Iračanov a OSN v povojnovej rekonštrukcii krajiny ocitli na veľmi nízkom bode. Hoci Francúzsko verejne príliš nepranierovalo osud šiestich jeho občanov zadržiavaných na Guantanáme, začiatkom minulého roku podnikli predstavitelia krajiny dve misie na základňu.
Právnici štyroch zo šestice zadržiavaných počas minulého mesiaca požiadali OSN, aby prešetrila dôkazy o tom, že väzni sú na základni objektom psychického týrania, keďže podľa určitých zdrojov žijú v dlhodobom odlúčení na samotkách, pričom trpia nedostatkom fyzického pohybu. Orgán OSN zameriavajúci sa na dodržiavanie ľudských práv sa už vyjadril, že zadržiavanie Francúzov a Španielov na Guantanáme je nelegálne. Jeden z právnikov Francúzov uviedol, že neexistujú dôkazy o tom, že by mali muži niečo spoločné s terorizmom.