ka situácie v Jukose a súčasnej i minulej situácie v Čečensku," uviedol hovorca EK Reijo Kemppinen v zriedkavej kritike krajiny, ktorá predsedá EÚ. EK podľa neho pokladá Berlusconiho slová za jeho osobný názor. Povedal tiež, že zatknutie bývalého šéfa Jukosu Michaila Chodorkovského a zablokovanie akcií spoločnosti vyvoláva obavy EK ohľadne bezpečnosti zahraničných investícií v Rusku.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi sa vo štvrtok horlivo zastal ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorý na summite Ruska a Európskej únie (EÚ) v Ríme presviedčal lídrov únie o legitímnosti krokov podniknutých proti šéfovi ropnej spoločnosti Jukos Michailovi Chodorkovskému. "Poznám prezidenta Putina dosť dobre nato, aby som sa osobne mohol zaručiť za jeho precízne chápanie rozdielu medzi výkonnou a súdnou mocou," vyhlásil Berlusconi na tlačovej konferencii s Putinom. "Vystupujem tu ako obhajca prezidenta Putina, hoci ma o to nepožiadal," dodal taliansky premiér. Berlusconi tiež kritizoval média za spochybňovanie fingovania právneho štátu v Rusku a dodržiavania ľudských práv v Čečensku.
Putin sa vo štvrtok zaviazal tvrdo zakročiť proti všetkým nelegálnym aktivitám v Rusku, bez ohľadu na to, kto za nimi stojí. "Našim zámerom nie je prenasledovať konkrétnych jednotlivcov, ale nastoliť poriadok v našej krajine," vyhlásil Putin na tlačovej konferencii v Ríme, ktorá sa konala po summite Ruska a EÚ. Ruský prezident predstaviteľov EÚ uistil o tom, že Rusko nepoužíva svoje zákony na diskrimináciu politických rivalov a že kroky voči Jukosu nie sú pokusom o revíziu privatizácie.
Chodorkovskij bol zatknutý kvôli obvineniam z daňových únikov a podvodu. Prokurátori minulý týždeň zmrazili kontrolný balík akcií Jukosu vo vlastníctve Chodorkovského a jeho obchodných partnerov. Podľa analytikov útok na Jukos, ktorý sa začal zadržaním ďalšieho kľúčového akcionára spoločnosti v júli, režírujú zástancovia tvrdého jadra v Kremli, ktorí chcú potlačiť politické ambície Chodorkovského a opätovne získať štátnu kontrolu nad podnikaním s ropou.