Berlín 6. novembra (TASR) - Vplyvný poradca Pentagónu Richard Perle dnes vyhlásil, že Irán je "až po uši v terorizme" a Spojené štáty by mali v tichosti podporovať demokratickú revolúciu zvnútra.
"Existuje nejaká pochybnosť o podpore Iránu pre terorizmus, o jeho platbách Hamasu a Hizballáhu?" pýtal sa Perle v prejave v Berlíne. Neskôr pre tlačovú agentúru Reuters uviedol, že medzi Iráncami panuje "mohutná nespokojnosť" s ich vládnucimi islamskými duchovnými.
Podľa Perla v Iráne existuje "potenciál na zmenu režimu" samotnými obyvateľmi krajiny, no potrebujú povzbudenie a určitú pomoc ako viac mediálneho vysielania či pri publikovaní novín.
Americký prezident George W. Bush označil v januári 2002 Irán spolu s Irakom a Severnou Kóreou za "os zla", ktorá ohrozuje svet vývojom zbraní hromadného ničenia. Teherán popiera obvinenia Washingtonu z toho, že sa snaží vyrobiť atómovú bombu pod rúškom civilného nukleárneho programu.
Perle, člen a niekdajší predseda Rady pre obrannú politiku, vplyvného poradného výboru ministerstva obrany, patril k architektom vojenského zásahu USA v Iraku. Podľa jeho slov nie je v súčasnosti prekvapením, že do krajiny prenikajú "zahraniční teroristi", aby tu uskutočňovali útoky na spojenecké sily.
"Úspech v Iraku je hrozbou pre každý tyranský režim v regióne, a oni to vedia," povedal Perle. Vyjadril tiež znepokojenie nad vývojom v Rusku, ktorý podľa neho vyvíja veľký tlak na bývalých sovietskych susedov a v ktorom "polovica vlády sú niekdajší (členovia) KGB", vrátane prezidenta Vladimira Putina.
Perle dodal, že zatknutie Michaila Chodorkovského, šéfa ropného gigantu Jukos a najbohatšieho muža v krajine, je znepokojujúcim a politicky motivovaným krokom. Rusku by mali pozastaviť členstvo v skupine G8, keďže postup v tomto prípade úplne odporuje princípom a hodnotám zvyšnej sedmičky.