ncípe súhlasil s podpisom dohody, ktorá umožní prístup zbrojných inšpektorov na jeho nukleárne miesta, ako aj so zastavením obohacovania jadrového paliva. Po prvý krát však uviedol, že svoje záväzky začne plniť ešte pred ratifikáciou dokumentu. Zatiaľ nie je známe, kedy Teherán protokol podpíše.
"V rámci prijatých opatrení sa Irán zatiaľ dobrovoľne rozhodol zastaviť obohacovanie uránu, podpísať protokol a spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) bez ohľadu na ratifikáciu protokolu, ktorú musí urobiť iránsky parlament," uviedol Zaríf na zasadaní OSN v New Yorku. Vyjadril zároveň nádej, že tieto kroky povedú k zvýšeniu dôveryhodnosti Teheránu a k ďalšej spolupráci. Irán má podľa Zarífa právo na vývoj nukleárnej technológie na mierové účely, no zdôraznil, že "pre jadrové zbrane nie je v iránskej obrannej doktríne miesto".
Takisto v pondelok, iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Chameneí varoval, že Teherán ukončí spoluprácu s MAAE, ak ďalšie požiadavky budú v rozpore s národnými záujmami. Chameneí, ktorý má posledné slovo pri všetkých štátnych záležitostiach islamskej republiky, tak po prvý krát vyjadril svoje názory na dohodu Iránu s tromi európskymi lídrami, na základe ktorej má zastaviť obohacovanie uránu a povoliť kontrolu svojich jadrových zariadení. "Ak dosiahneme bod, že iránske štátne záujmy a hodnoty budú ohrozené, nebudeme sa zdráhať ukončiť našu spoluprácu," uviedol Chameneí. "Každý, kto sa niekedy pokúsi namietať proti iránskemu mierovému jadrovému programu, dostane ranu do tváre," dodal.
Spojené štáty podozrievajú Irán, že pracuje na výrobe jadrových zbraní. Minulý piatok vypršal konečný termín, ktorý Teheránu dala MAAE na objasnenie jeho jadrového programu. Irán 23. októbra agentúre predložil deklaráciu, v ktorej popisuje svoje nukleárne aktivity ako mierové.