Peking 3. novembra (TASR) - Čína dnes vypustila na orbitu vedeckovýskumný satelit. Ide o štart tretej čínskej družice od minulomesačného vyslania prvého Číňana na palube čínskej lode do vesmíru.
Satelit vyniesla na obežnú dráhu raketa Long March 2D z kozmodrómu Ťiu-čchuan v severozápadnej provincii Kan-su, ktorý bol rovnako miestom štartu prvého čínskeho pilotovaného letu 15.-16. októbra.
Podľa správ Monitorovacieho a riadiaceho strediska pre satelity Siďan družica obieha v súlade s harmonogramom a jej prístroje fungujú normálne.
Misia satelitu je zameraná hlavne na vedecký výskum, sledovanie povrchu, mapovanie a ďalšie vedecké experimenty. Čína od roku 1975 vypustila 18 opakovane použiteľných satelitov. Na družiciach sa vykonali priemyselné a biologické experimenty.
Čína, len tretia krajina po bývalom ZSSR a USA, ktorá vyslala vlastnými silami do kozmu svojho kozmonauta, dúfa, že vyšle ešte viac ľudí na orbitálnu dráhu, eventuálne na Mesiac.
Čínska tlačová agentúra Sinchua oznámila, že dnešný štart nosnej rakety Long March bol od roku 1970 už 73. a zároveň 31. úspešným v rade od októbra 1996. Podľa špecialistov čínskeho vesmírneho programu má nosná raketa mieru úspešnosti 91 percent.
Vesmírnu loď Šen-čou V. s čínskym kozmonautom-taikonautom Jang Li-weiom (38) vyniesla na orbitu raketa typu Long March 2-F.