SME

Finanční žraloci: zaujíma sa o nich polícia

Hovorí sa im finanční žraloci. Stoja na čele finančných skupín, sú mladí, draví a veľmi bohatí. V rebríčkoch najbohatších ľudí sa ocitajú na Slovensku aj v Čechách. Ide o známe mená: Viktor Kožený, Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, Ivan Jakabovič a Patrik


Viktor Kožený na Bahamách: V lepších časoch. Vraj sa tam môže zdržiavať aj slovenský podnikateľ Juraj Široký. Dole je jeho vila v štvrti Záhorskej Bystrice, známej ako Beverly Hills. Nevedeli sme ho tam zastihnúť, lebo je mimo Slovenska. Na otázku, či na Bahamách, asistentka Širokého reagovala, že túto informáciu nemôže poskytnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO – MF DNES a ĽUBOŠ PILC


Hovorí sa im finanční žraloci. Stoja na čele finančných skupín, sú mladí, draví a veľmi bohatí. V rebríčkoch najbohatších ľudí sa ocitajú na Slovensku aj v Čechách. Ide o známe mená: Viktor Kožený, Marek Dospiva a Jaroslav Haščák, Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč. Títo muži počítajú v miliardách, čomu zodpovedá aj ich životný štýl. Kožený vie minúť za noc státisíce, Dospiva jazdí na 10-miliónovom Ferrari, Tkáč chodí na lyžovačky vrtuľníkom. Zastupujú spoločnosti harvardských fondov, Penta Group a J&T. A venuje sa im polícia.

SkryťVypnúť reklamu

Kožený: Za všetko môžu eštebáci

Viktor Kožený prišiel z Ameriky do Čiech v roku 1990 s diplomom z večernej školy Harvard Extension School a krátko na to založil Harvardský investičný fond. Rozbehol kampaň desaťnásobnej návratnosti tým, čo mu zveria svoje kupónové knižky. Získal 800-tisíc ľudí a majetok holdingu presunul do zahraničia. V roku 1997 ho kúpil výmenou za dve zmenky a všetko šlo do likvidácie. V roku 2001 sa oňho začína zaujímať polícia. Harvardský priemyselný holding zanechal za sebou najväčší tunel v histórii Českej republiky, 250-tisíc poškodených akcionárov a škodu 40 až 80 miliárd korún.

Štyridsaťročný Kožený si pritom až do minulého mesiaca nežil zle. Za noc dokázal minúť státisíce, kupoval si najdrahšie vína za tisíce dolárov. Žil v dome v americkom Aspene v hodnote 750 miliónov korún, v čase rozvodu s prvou ženou predával dom v Londýne, ktorý mal po slávnom muzikálovom skladateľovi Webberovi. Na Bahamách, kde žije päť rokov, má niekoľko víl.

SkryťVypnúť reklamu

Posledné týždne sa však tvári, že je na mizine. Štábu denníka Mladej fronty Dnes aj Českej televízie to demonštroval zánovným vŕzgajúcim vozidlom BMW, ktorého dvere spolujazdca sa nedali otvoriť. Okolie jedného z domov na Bahamách nechal tak spustnúť, že to kritizovali aj inak mlčanliví susedia: V bazéne smrdí hrdzavá voda, palmy sú uschnuté. Namiesto v drahých oblekoch chodí v zánovnej košeli a topánkach.

Okrem 12 rokov väzenia v ČR mu hrozí 25 rokov odňatia slobody v Spojených štátoch – za spreneveru 182 miliónov dolárov od amerických investorov. Vylákal od nich peniaze na pochybnú transakciu vAzerbajdžane, a keď nevyšla, doslova prehýril 14 miliónov dolárov – jedenásť použil na splátku dlhu a za zvyšok podľa obvinenia nakúpil luxusný nábytok do svojich domov v Aspene a na Bahamách.

SkryťVypnúť reklamu

Kožený tvrdí, že to je pre zmrazenie jeho účtov. Zabúda však českým novinárom povedať, že mu americký súd povolil mesačný príjem 15-tisíc dolárov zo zablokovaného majetku a ďalších 12-tisíc dolárov dostáva ako poradca Harvardského priemyselného holdingu. Čoraz častejšie znejú tvrdenia, že Kožený bol len takzvaným bielym koňom transakcie. Zástupca poškodených akcionárov Karol Staněk hovorí: „Celá harvardská záležitosť je v podstate iba komplotom skupiny bývalých eštebákov, bývalých ľudí z komunistickej nomenklatúry.“

Podobné veci tvrdí Česká televízia. Kožený podľa jej redaktorov dnes nie je najdôležitejšou figúrou prípadu, pozornosť sa zameriava na Borisa Vostrého, bývalého predsedu predstavenstva Harvardského priemyselného holdingu a neskôr jedného z jeho likvidátorov, ktorý dnes žije v stredoamerickom štáte Belize neďaleko Bahamských ostrovov. „Na Bahamách by sa dal zastihnúť aj ďalší významný zákulisný harvardský aktér Juraj Široký,“ konštatuje sa v relácii Fakty. A Staněk dodáva: „Títo ľudia sú dnes pre harvardskú kauzu dôležitejší ako Viktor Kožený. A možno vždy boli.“

SkryťVypnúť reklamu

Reakciu Juraja Širokého, slovenského podnikateľa, sme nezískali. Jeho sekretárka denníku SME povedala, že je v zahraničí a nemá tam signál na mobilný telefón. Na otázku, či sú tým zahraničím Bahamy, reagovala: „Túto informáciu vám nemôžem poskytnúť.“


Marek Dospiva a jeho Ferrari. Malé foto Dospivov kamarát a kolega vo firme Jaroslav Haščák. FOTO – NOVÝ ČAS


Dospiva: Od čínskeho šatstva ku kúpeľom

Marek Dospiva a Jaroslav Haščák v roku 1994 založili spoločnosť Penta Group s desaťmiliardovým porfóliom. Ďalšími spoločníkmi sú Martin Kušík a Jozef Oravkin, a keďže penta znamená v gréčtine pätica, hovorí sa, že majú aj piateho utajeného člena. Haščák to pred rokom SME vysvetľoval takto: „Spájajú nás s HZDS, s Ivanom Lexom, hovoria, že je piaty člen našej firmy. Chýba nám piaty článok. Je to dané historicky, mal tam byť piaty človek, ale nebol. Názov bol vymyslený, firma založená, ale on potom nevstúpil do firmy.“

SkryťVypnúť reklamu

Haščák s Dospivom sú najznámejšími majiteľmi Penty. Študovali spolu v Moskve v Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, obaja sa učili čínštinu. Tam vycítili možnosť dobrého zárobku a začali podnikať – dovážali hodváb z Číny. Za rok podnikania si Haščák zarobil asi šesťstotisíc korún, v roku 1994 urobil prvý čistý díl – kúpil na Bratislavskej opčnej burze opcie akcií Nafty Gbely za štyridsaťtisíc korún a o dva týždne ich predal za sedemstotisíc.

V Pente potom začali s kapitálom milión korún a jednou sekretárkou. Zaoberajú sa reštrukturalizáciou podnikov, odkupovaním pohľadávok a finančným investovaním. Hovorí sa, že majú svojské metódy na presadzovanie vlastných záujmov. Ich imidž dravých teší, ale svojské metódy? „To nie je pravda,“ tvrdia. Pritom majú po boku dvadsaťštyri hodín ochranku.

SkryťVypnúť reklamu

Haščák je trochu umiernenejší, no Dospiva sa ukazuje rád. Tento útly, nepríliš atraktívny muž chodil už s dvoma kráskami z Markízy, moderátorkami Zuzanou Belohorcovou a Mariannou Ďurianovou. Jeho najdrahšou investíciou v súkromí bola kúpa desaťmiliónového Ferrari Maranello 575 s radením z Formuly 1. Lietadlo nemá, ale keby ho vraj bavilo na ňom lietať, iste by si ho kúpil. Za lacnú, ale kvalitnú dovolenku považuje takú, za ktorú zaplatí 300-tisíc korún.

Po prstoch chce Marekovi Dospivovi klepnúť česká polícia. Vyšetrovacie orgány začali tento mesiac jeho trestné stíhanie. Obviňujú ho zo sprenevery a porušenia záväzných pravidiel hospodárskej súťaže.

Pred rokom získala spoločnosť KTP Quantum od Penty úver 80 miliónov korún, za čo založili v Pente majoritný balík akcií Lázne Jáchymov. Penta však niekoľko mesiacov pred vypršaním splatnosti úveru previedla akcie na spriaznenú spoločnosť a považovala úver za splatený. Polícia a žalobca teraz tvrdia, že Pente zostalo navyše najmenej 50 miliónov českých korún, predstavitelia spoločnosti to však popierajú s tým, že iba chránili svoju investíciu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor pre SME Dospiva niekoľkokrát odmietol.

Jakabovič: Viem si užívať

Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč zo spoločnosti J&T sa takisto nechcú v SME prezentovať. Aj oni podnikajú na Slovensku a v Čechách a rovnako ako Dospiva je Tkáč na zozname päťdesiatich najbohatších ľudí v Čechách. Majú tam dokonca vlastnú banku. Majetok firmy odhadujú na štyri miliardy korún, jej začiatky datujú ešte k roku 1993, keď skupovali kupónové knižky. V roku 1994 sa stali vďaka Jozefovi Tkáčovi, otcovi Patrika Tkáča, spolumajiteľmi Slovnaftinvestu, ktorý sa stal jedným z najväčších fondov pre druhú vlnu kupónovej privatizácie.

Prvou veľkou akciou skupiny J&T bolo získanie Drôtovne Hlohovec, o ktorej niektorí konštatovali, že ju Patrik Tkáč dostal k štátniciam. Polícia začala v januári preverovať spoločnosť práve v súvislosti s Drôtovňami. Preverujú jej vytunelovanie a vyšetrovateľ chce zistiť, či sa na tom J&T nepodieľala. V roku 1996 totiž Drôtovňa vydala dlhopisy za pol miliardy, ktoré obratom odkúpila Investičná a rozvojová banka, kde šéfoval Jozef Tkáč.

SkryťVypnúť reklamu

Patrik Tkáč o sebe hovorí: „Ak existuje definícia slova snob, tak som medzi známymi považovaný za jeho prototyp.“ Na lyžovačky chodí vlastným vrtuľníkom, doma má grafiku od Salvatora Dalího, dal vystavať gýčové rodinné sídlo na Kramároch v hodnote niekoľko desiatok miliónov korún. Jazdí na Mercedese a Harley Davidsone, týždenne minie aj päťtisíc korún, a keď sa niekde potrebuje rýchlo dostať, prenajme si súkromné lietadlo.

Vtedy idú jeho výdavky mesačne aj do miliónov. Tento rok zorganizoval Tkáč pre svojich priateľov narodeninovú oslavu za niekoľko miliónov v luxusnom zámku v Dunakility. Na stoloch bol pripravený kaviár a šampanské Don Perignon, ako dar dostal strieborné Lamborghiny Murciélago v hodnote asi dvanásť miliónov korún. Polnočným prekvapením pre hostí mal byť aj príchod autobusu plného pekných dievčat.

SkryťVypnúť reklamu

Rok predtým oslavoval veľkolepé narodeniny Ivan Jakabovič v Rajeckých Tepliciach tak, že každého z hostí čakala v izbe fľaša whisky a tabletka viagry.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu