Brusel 2. novembra (TASR) Európska komisia pošle v stredu desiatim vstupujúcim krajinám 39 varovaní, že neplnia dôležité záväzky v príprave na členstvo v EÚ.
Slovensko by podľa diplomatických zdrojov malo dostať štyri červené body, podobne ako Maďarsko či Česká republika. Najlepšie hodnotenie môže čakať Slovinsko, ktoré bude komisia varovať len v jednom prípade, najhoršia známka čaká na Poľsko, ktoré má dostať deväť červených bodov.
Komisia v stredu schváli a zverejní tzv. monitorovacie správy o tom, ako si vstupujúce krajiny plnia svoje záväzky z prístupových rokovaní, čo sa týka preberania a uplatňovania európskej legislatívy.
Červené body budú znamenať vážne znepokojenie a potrebu okamžitých a rozhodných opatrení a budú ich sprevádzať varovné listy do hlavných miest. Menej vážne problémy označí komisia oranžovou farbou.
Kritika Slovenska sa bude týkať najmä meškania pri budovaní tzv. platobnej agentúry a zavádzania integrovaného administratívneho a kontrolného systému pre poskytovanie verejných platieb (IACS), ktorý je vlastne elektronickou databázou všetkých pozemkov, fariem a ich vlastníkov na území SR. Bez agentúry a tohto systému nebudú môcť slovenskí farmári dostávať peniaze z Bruselu.
Za vážny problém považuje komisia aj objem produkcie ocele v košickom US Steel. Keď Slovensko v prístupových rokovaniach uzatváralo kapitolu hospodárska súťaž, dohodlo sa s Bruselom na zachovaní štátnej pomoci pre US Steel za podmienky obmedzenia rastu produkcie oproti roku 2001.
Výroba ocele však minulý i tento rok vzrástla výraznejšie ako dovoľuje dohoda, o ktorej Brusel tvrdí, že ju treba dodržiavať už teraz. Slovensko ale argumentuje tým, že obmedzenia budú platiť až po vstupe prístupovej zmluvy do platnosti, teda od 1. mája 2004.
Ďalšie kritické slová sa budú týkať hygienických predpisov v potravinárskych podnikoch a budovania inšpekčných stanovísk na hraniciach, cez ktoré budú do SR vstupovať potravinárske výrobky.
Problematický je zákon o obchodných reťazcoch, ktorý podľa Bruselu obmedzuje voľný pohyb tovaru a služieb. Problémy sú tiež pri rešpektovaní pravidiel na trhu finančných služieb či dodržiavaní sociálnych a technických noriem pri cestnej doprave.
Správa aspoň jej súhrnná časť so závermi pre jednotlivé krajiny by mala zachytiť schválenie zákona o verejnom obstarávaní, ktorý prešiel slovenským parlamentom 24. októbra.
Stredajšie monitorovacie správy nasledujú po niekoľkých rokoch pravidelných hodnotiacich správ, ktoré komisia vydávala pre kandidátske krajiny od roku 1997.
Ich štruktúra bude odlišná sústredia sa menej na základné politické kritériá a podrobnejšie sa zamerajú na povinnosti a nedostatky v jednotlivých kapitolách európskej legislatívy.
Okrem podrobných správ pre desať štátov zverejní EK aj súhrnný dokument so závermi pre každú krajinu, kde komisia okrem iného pripomenie, že má k dispozícii tzv. ochranné klauzuly, ktoré môže v prípade pretrvávajúcich problémov po vstupe voči novým členom uplatniť.
Hoci správy budú kritické, zdroje EK upozorňujú, že všetky vymenované problémy sú vyriešiteľné do 1. mája 2004. Povinnosti a záväzky každej krajiny rozdelila komisia do 140 tematických okruhov a zistila, že v priemere 70 percent je už celkom bez problémov, pri 25-26 percentách ide len o čiastkové a menej vážne nedostatky, ktoré sa dajú pri pokračujúcom úsilí odstrániť, a len pri 4-5 percentách sú problémy závažné, kde treba okamžité a rozhodné opatrenia.
Okrem monitorovacích správ pre desiatku vstupujúcich štátov zverejní EK v stredu aj tradičné hodnotiace správy pre Bulharsko, Rumunsko a Turecko.
(spravodajca TASR Robert Sermek) pel