stniť na summite NATO už ako plnoprávny člen aliancie. Dĺžka ratifikačného procesu bude závisieť od jednotlivých parlamentov členských krajín NATO, pričom napríklad v Belgicku je ratifikačný proces z hľadiska procedúry natoľko náročný, že trvá približne rok.
Napriek informáciám niektorých médií by ratifikačný proces nemalo spomaliť ani nedávne odvolanie Jána Mojžiša z postu riaditeľa NBÚ. Mojžiš sa tešil dôvere predstaviteľov NATO a po jeho odvolaní premiérovi Mikulášovi Dzurindovi telefonoval aj generálny tajomník aliancie George Robertson. "Nemáme signály, že by sa plynulý ratifikačný proces spomalil," uviedol pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. V zahraničných médiách sa objavili aj správy o tom, že Robertson požiadal listom členské štáty NATO, ktoré ešte vstup SR do aliancie neratifikovali, aby tak ani nerobili až dovtedy, kým sa nevyjasní situácia okolo NBÚ. Vedenie medzinárodného sekretariátu generálneho tajomníka NATO však tieto informácie dementovalo.
Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan pre SITA uviedol, že aliancia hodnotila slovenský NBÚ vždy kladne, a tak "nerozumie logike", prečo by hodnotenie nemalo byť rovnaké aj po zmene vo vedení úradu. S týmto názorom sa v rozhovore pre agentúru SITA stotožnil aj český veľvyslanec pri NATO Karel Kovanda. Podľa neho ide výlučne o vnútornú záležitosť SR. V aliancii môžu byť rozdielne názory na to, "akým spôsobom sa na Slovensku riešia isté vnútropolitické záležitosti, a aká tam panuje politická kultúra." Ak sa však na post šéfa NBÚ dostane dôveryhodná osoba, "aliancii vôbec nebude záležať na tom, akým spôsobom si Bratislava vyrieši svoje veci," uviedol Kovanda. Ako príklad použil Českú republiku, kde v rovnaký deň rezignoval riaditeľ BIS aj riaditeľ NBÚ. "Nikto v aliancii sa nad tým nepozastavil, minimálne nie z toho hľadiska, že by bola akýmkoľvek spôsobom ohrozená dôveryhodnosť ČR."
Ratifikácia vstupu SR do NATO už prebehla v parlamentoch Českej republiky, Dánska, Kanady, Luxemburska, Maďarska, Nemecka, Nórska, Poľska, Talianska, Spojených štátov a Veľkej Británie. Členstvo SR v aliancii musia ešte ratifikovať parlamenty Belgicka, Francúzska, Grécka, Holandska, Islandu, Portugalska, Španielska a Turecka.