Washington 21. septembra (TASR) - Afganské hnutie Taliban nevie, kde sa v súčasnosti nachádza terorista Usáma bin Ládin. "Povedali sme, že Usáma môže odísť z Afganistanu dobrovoľne. Presne neviem, či Afganistan opustil, alebo nie," povedal dnes o saudskoarabskom multimilionárovi, ktorého podozrievajú zo zorganizovania atentátov na USA, minister priemyslu Mavlaví Ahmad Džan pre katarskú satelitnú televíznu stanicu Al Džazíra.
Pakistan očakáva od vládnuceho hnutia Taliban v súvislosti Usámom bin Ládinom, podozrivým z účasti na príprave minulotýždňových teroristických atentátov v USA, jednoznačné rozhodnutie. Oznámil to dnes hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí.
Štyri osoby prišli dnes o život v pakistanskom meste Karáčí pri demonštráciách na protest proti pakistanskej podpore USA. Pakistanskí moslimovia vyjadrujú svojimi demonštráciami už vyše týždňa nesúhlas s rozhodnutím vlády prezidenta Parvíza Mušarráfa podporiť prípadné útoky USA na Afganistan.
Pri búrlivých demonštráciách, ktoré prepukli po poludňajších moslimských modlitbách, musela polícia použiť aj strelné zbrane a demonštranti v afganskej štvrti Soharab Goth streľbu opätovali. Niektorých demonštrantov usmrtili bezpečnostné sily pri pokusoch o založenie požiaru kina a útoku na mlyn, ktorý napriek výzve na generálny štrajk neprerušil prevádzku.
USA budú prenasledovať bin Ládina po celom svete a nevylučujú možnosť, aby sa súd s ním uskutočnil mimo USA, uviedol dnes minister zahraničných vecí USA Colin Powell. V interview na televíznej stanici ABC vyjadril presvedčenie, že hnutie Taliban vydá bin Ládina. Taliban však vyhlásil, že nepovolí bin Ládinovu extradíciu, pokiaľ USA nepredložia dôkazy o jeho spoluzodpovednosti.
Americký prezident George W. Bush nemieni požiadať Kongres, aby v súvislosti s bojom proti terorizmu opäť v Spojených štátoch zaviedol povinnú vojenskú službu. "O tejto alternatíve momentálne neuvažujeme," povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleisher. Podľa neho Pentagón neuvažuje o tejto alternatíve ani v priebehu najbližšieho roka.
Minulotýždňové teroristické útoky proti USA nesmú proces rozšírenia Európskej únie spomaliť, ale neexistuje ani dôvod, aby ho urýchlili. Po sérii rokovaní s predstaviteľmi EÚ v Bruseli to vyhlásil predseda českej Poslaneckej snemovne Václav Klaus. Podľa Klausa v EÚ existuje veľmi vážna obava pred ekonomickými dôsledkami udalostí v New Yorku a Washingtone, ktorá je však trochu prehnaná.
Na teroristické útoky na USA, ktoré nemajú obdobu, je potrebné veľmi rázne zareagovať. Zhodli sa na tom dnes v Prahe český prezident Václav Havel a srbský premiér Zoran Djindjič, ktorý vo štvrtok pricestoval na návštevu Českej republiky. "Tá takzvaná vojna nie je vojnou s nejakým konkrétnym štátom, národom alebo náboženstvom. Je to naozaj vojna s teroristami," dodal Havel v reakcii na štvrtkový prejav amerického prezidenta Busha.
Austrália oznámila, že obnoví diplomatické vzťahy s Pakistanom, ktoré prerušila po pakistanských jadrových testoch v roku 1998. Dôvodom je odmietavý postoj Pakistanu k útokom na USA, ktoré si vyžiadali tisícky obetí.