Brusel 31. októbra (TASR) Biskupi z členských krajín Európskej únie na štvrtkovom a dnešnom plenárnom zasadnutí v Bruseli vyjadrili žiadosť, aby v budúcej ústave rozšírenej Európskej únie bola explicitná zmienka o kresťanstve.
To neznamená, že by sa v európskej ústave nemohlo zmieniť aj o iných cirkvách, uviedol dnes na tlačovej konferencii v belgickom hlavnom meste predseda Výboru biskupstiev v Európskej únii Josef Homeyer.
Kresťanská viera počas dlhých dejín pomáhala spájať Európu a v súčasnosti môže byť znova silou pre jednotu únie, konštatovali v komuniké biskupi, členovia Výboru biskupstiev združujúceho katolícke biskupstvá členských štátov EÚ.
Odvolávať sa na kresťanstvo a jeho význam neznamená, že si jedna cirkev prisvojuje dedičstvo Európy. Zmienka o kresťanstve v budúcej európskej ústave nespochybňuje oddelenie cirkvi od štátu, ani neutralitu európskych inštitúcií, lebo katolícka cirkev ich podporuje, zdôraznili.
Biskupi žiadajú, aby sa v budúcej európskej ústave len konštatoval historický fakt. Nežiadajú, aby sa do budúcej ústavy EÚ dostala modlitba, podčiarkol Josef Homeyer.
Zmienku o kresťanstve v preambule ústavy budúcej rozšírenej EÚ s podporou pápeža Jána Pavla II. požadujú Taliansko, Španielsko, Poľsko a Portugalsko. Proti nej je doteraz Francúzsko a Belgicko.
O tejto zmienke a o definitívnom znení európskej ústavy rokujú na Medzivládnej konferencii predstavitelia súčasných 15 členských aj desiatich pristupujúcich štátov budúcej rozšírenej únie, vrátane Slovenska. Medzivládna konferencia sa začala 4. októbra v Ríme.
Návrh európskej ústavy vypracoval Konvent o budúcnosti EÚ pod vedením bývalého francúzskeho prezidenta Valéryho Giscarda dďEstaing.
4 20 roi dem