SME

USA nie sú pripravené na útok teroristov s biologickými zbraňami

Washington 21. septembra (TASR) - USA nevylučujú, že nedávne atentáty boli iba začiatkom vlny útokov. Za oveľa nebezpečnejšie však považujú útoky chemickými ...



Washington 21. septembra (TASR) - USA nevylučujú, že nedávne atentáty boli iba začiatkom vlny útokov. Za oveľa nebezpečnejšie však považujú útoky chemickými a biologickými zbraňami.

Útok s chemickým alebo biologickým materiálom by si vyžiadal iba malé súkromné športové lietadlo. Cestujúci, sediaci vedľa pilota, by mohol z kabíny vyhodiť vrece alebo vrecko s baktériami počas letu bez toho, aby musel najskôr premôcť posádku komerčného dopravného lietadla. A pilot malého stroja s pomocníkom by pokojne mohli pristáť a boli načas doma, aby stihli večeru, bez toho, aby skončili svoj život v samovražedných plameňoch, napísal denník Washington Post.

SkryťVypnúť reklamu

Jonathan B. Tucker z Inštitútu pre medzinárodné štúdiá v Monterey v Kalifornii, už v lete 1999 v odbornom časopise pre nové infekčné choroby EID Journal upozornil, že od marca 1995, keď japonský kult uvoľnil v tokijskom metre smrteľný nervový plyn sarin, teroristické incidenty, ale aj falošné poplachy sú na vzostupe. Americká federálna polícia FBI v polovici 90. rokov vyšetrovala ročne okolo desať-dvanásť prípadov údajného alebo skutočného získania i použitia chemických, biologických, rádiologických alebo jadrových materiálov. V roku 1997 to bolo 74 a o rok neskoršie už 181 prípadov.

Avšak biologické a chemické zbrane v rukách rozsiahlej medzinárodne rozvetvenej siete fanatikov sú ešte nebezpečnejšie. Malý mrak baktérií by mohol ticho a nenápadne nainfikovať desaťtisíce ľudí, rozšíriť vlny smrteľných epidémií a prvé obete by mohli nakaziť desaťtisíce ďalších skôr ako by lekári prišli na to, čo sa deje. Navyše, keď sa vezme do úvahy panika obyvateľstva, ktorú historicky vyvolali rýchlo sa šíriace epidémie moru a iných chorôb, bioterorizmus by sa mohol stať zárodkom a úrodnou pôdou pre ohrozenie politickej stability ktoréhokoľvek štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Centra pre výskum a sledovanie infekčných chorôb pri Univerzite štátu Minnesota, Michael Osterholm, denníku Washington Post v súvislosti s teroristickými útokmi na Spojené štáty povedal: "Tragické následky toho, čo sa stalo v New Yorku a Washingtone, presiahli všetky doterajšie najtragickejšie predstavy." Avšak potenciál biologického terorizmu, pokiaľ ide o nebezpečenstvo straty životov a narušenia chodu krajiny, je oveľa väčší.

Bioteroristický útok by podľa jeho slov nebol, aj keď v negatívnom zmysle, taký pôsobivý, keď hovoríme o plameňoch a explóziách, avšak oveľa zákernejší. V mnohých ohľadoch, Spojené štáty sú údajne horšie pripravené čeliť bioterorizmu ako konvenčným aktom terorizmu.

Denník Washington Post v tejto súvislosti poukázal na odbornú správu úradu General Accounting Ofice, ktorý má poslanie kontrolného a revízneho orgánu. V správe z októbra 1999 sa poukazuje na mnohé nedostatky v obrane proti biologickým útokom. Inšpekcie odhalili nedostatok vakcín a liekov, zásoby s prestarnutými liekmi, a nedostatočné bezpečnostné opatrenia na miestach, kde boli skladované. V marci tohto roka, úrad zistil, že 20 percent farmaceutických zásob bolo skladovaných v teplotách až 35 stupňov Celzia, bez klimatizačných zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý americký senátor Gary Hart, ktorý svojho času bol v tíme autorov štúdie o stave bezpečnosti štátu, v súvislosti s útokmi v New Yorku a Washingtone teraz varoval, že USA zostávajú nielen zraniteľné, ale aj nedostatočne pripravené na útoky, ktoré asi budú nasledovať. Hard pripomenul, že cez americké hranice na severe s Kanadou a na juhu s Mexikom prejde denne vyše 300 tisíc automobilov a milión 300 tisíc osôb. Americké pohraničné a colné orgány sú však schopné skontrolovať z nich len asi jedno až dve percentá. Komisia, ktorej spolupredsedom bol iný bývalý senátor, Warren Rudman, v ktorej boli nezávislí vojenskí experti, vydala celkove od septembra 1999 tri odborné správy. Terorizmus označila za najnaliehavejší bezpečnostný problém, ktorému čelí Amerika.

SkryťVypnúť reklamu

Denník Las Vegas SUN zase upozorňuje na laboratórny, simulovaný útok: epidémiu kiahní, ktorú pod názvom Dark Winter, Čierna zima, študoval tím pod vedením bývalého senátora Samma Nunna. Senátor Nunn 5. septembra, niekoľko dní pred útokmi moslimských fanatikov, sumarizoval výsledky pre zahranično-politický výbor senátu. Počítače ukázali, že z pôvodných tritisíc prípadov výskytu kiahní, bolo v priebehu dvanástich dní infikovaných v celých USA niekoľko stotisíc ľudí. Epidémia okrem toho podľa počítačovej schémy vyvolala nielen občianske nepokoje, ale aj kolaps obchodu.

Ak odborníci identifikujú celkove šesť mikróbov, ktoré by sa mohli stať mocnými zbraňami, kiahne sú na prvom mieste. Niekoľko miliónov vírusov kiahní sa zmestí do jednoduchej - stredne veľkej kávovej plechovky. Iní experti však varujú pred vytváraním paniky. Kiahne sa podarilo na svete úplne zlikvidovať v roku 1979. Iba limitované množstvo vírusu kiahní zostáva evidované v nepreniknuteľných, prísne strážených a zabezpečených trezoroch v Rusku a USA.

SkryťVypnúť reklamu

V januári tohto roka Ústredie pre výskum nákazlivých chorôb a ich prevenciu CDC v Atlante, v štáte Georgia, dospelo k uzáveru, že infraštruktúra starostlivosti o verejné zdravie, "je nedostatočná na to, aby sme mohli reagovať na prípadný bioterorizmus". Odvtedy sa podnikli niektoré kroky. Avšak bez ohľadu na to, Amerika je vcelku nepripravená, aby sa postavila proti náhlym epidémiám smrteľných chorôb.

Profesor newyorskej univerzity na morové nákazy, Norman Cantor, konštatuje, že v porovnaní so stredovekom sa niečo zlepšilo, ale tvrdí, že nie až tak veľa. V skutočnosti, bioterorizmus nie je novinkou. Už v 14. storočí barbari prehadzovali nainfikované telá za hradby svojich opevnených miest, aby rozšírili smrteľnú nákazu medzi nepriateľmi. Podľa historikov, v roku 1763 dokonca Angličania v pevnosti Fort Pitt, v štáte Pensylvánia, rozdávali miestnym Indiánom, ktorí boli lojálni Francúzom, nainfikované deky. Vojenskí inšpektori OSN ešte v polovici 90-tych rokov zistili, že Irak mal zásoby bojových raketových hlavíc, obsahujúcich mikróby antraxu, slezinovej sneti, prudko nákazlivej choroby domácich zvierat, prenosnej na človeka, a toxín, spôsobujúci botulizmus. Botulizmus je nebezpečná otrava potravín, ktorej pôvodca sa prudko rozmnožuje.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodná konvencia o biologických zbraniach, podpísaná 143 krajinami, zakázala vývoj, výrobu a skladovanie biologických zbraní od roku 1975. Nejestvuje však dokonalá verifikácia. Okrem toho, teroristi sa neriadia konvenciami ani pravidlami.

Pred troma mesiacmi, v rámci federálneho programu výcviku a revízie pripravenosti, počas umelo vyvolaného poplachu "objavili" v amerických nemocniciach 24 prípadov fingovaného výskytu kiahní. Počítačové projekty ukázali, že keby 24 prípadov výskytu kiahní bolo bývalo skutočnou nákazou, o necelé dva týždne by sa bolo nakazilo už 15 tisíc ľudí. Z nich tisíc ľudí by bolo zomrelo.

Ústredie pre výskum nákazlivých chorôb a prevenciu CDC so sídlom v Atlante podniklo aspoň základný krok na obranu obyvateľstva. U dvoch biotechnických výrobcov objednalo a plánuje vytvoriť zásobu 40 miliónov vakcín proti kiahňam. Prvá zásielka bude pripravená a mohla by sa použiť v roku 2004.

SkryťVypnúť reklamu

(spolupracovník TASR William Guard) vk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 768
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 672
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 461
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 420
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 280
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 035
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 954
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings: Sledujte s nami online prenos zo zápasu zámorskej NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Detroit Red Wings.


Vitinha oslavuje gól do siete FC Barcelona.

Domáci futbalisti nevyužili náskok z úvodného zápasu v Paríži.


a 1 ďalší
Gólová radosť hráčov Borussie Dortmund.

Hrdinom domácich sa stal Marcel Sabitzer, ktorý na dva góly prihral a jeden sám aj strelil.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu