Brusel 20. septembra (TASR) - Viacero faktorov hovorí v prospech toho, že odvetná akcia USA proti Afganistanu za minulotýždňové teroristické útoky v New Yorku a Washingtone by sa mohla začať dnes v noci. Množstvo faktorov však zároveň hovorí proti, zhodli sa dnes v Bruseli viaceré zdroje EÚ a NATO, ako aj nezávislí pozorovatelia.
Všetci preto s napätím očakávajú zásadný prejav amerického prezidenta Georgea W. Busha, ktorý vystúpi vo washingtonskom Kongrese o 21.00 h miestneho času, teda 03.00 h SELČ. Mnohí argumentujú tým, že keďže prezident vystúpi pred kongresmanmi tak neskoro večer, zrejme oznámi odvetnú akciu USA.
Za začiatok odvety už počas tejto noci hovorí aj stredajšie rozhodnutie Pentagónu rozmiestniť v oblasti Perzského zálivu bojové lietadlá a dnešný rozkaz jednotkám americkej armády, aby zaujali pozície pre chystané vojenské operácie. Britský premiér Tony Blair zasa oznámil, že očakáva nasadenie britských jednotiek "v priebehu dní".
Námestník amerického ministra zahraničia Richard Armitage dnes v NATO tvrdil, že USA nežiadajú od spojencov vojenskú, ale skôr politickú podporu, čo hovorí v prospech teórie, že Američania podniknú odvetu osamotene (alebo s jedným-dvoma spojencami, napríklad Britániou), aby to mohli urobiť kedykoľvek a vyhnúť sa tak zdĺhavému rozhodovaciemu a schvaľovaciemu procesu vo vnútri aliancie.
Ďalším argumentom "za" je dnešné vyhlásenie šéfa NATO Georgea Robertsona v Berlíne, podľa ktorého vyšetrovanie útokov proti WTC a Pentagónu postupne potvrdzuje, že boli organizované zo zahraničia a zrejme z dielne Usámu bin Ládina. Okrem toho je tu stále netrpezlivejšia americká verejnosť, ktorá zo štádia šoku prešla do hnevu a požaduje razantnú odpoveď za 11. september.
Niektoré faktory však hovoria proti tomu, že sa útok začne už túto noc. Stále totiž prebiehajú intenzívne diplomatické rokovania medzi Washingtonom a zvyškom sveta o budovaní protiteroristickej koalície, v USA je dnes napríklad britský premiér Tony Blair a delegácia EÚ, v piatok je zasa v Bruseli mimoriadny summit EÚ.
Vyšetrovanie útokov na New York a Washington sa ešte celkom neskončilo, čo hovorí tiež proti odvetnej akcii, rovnako ako aj stále častejšie výzvy medzinárodného spoločenstva na zachovanie chladnej hlavy a rozvahy pri plánovaní odvety.
Biely dom dnes síce odmietol rozhodnutie afganských duchovných, že bin Ládin má dobrovoľne opustiť územie Afganistanu a požaduje naďalej jeho vydanie, avšak možno očakávať, že pred odvetným úderom dá Talibanu definitívne a konkrétne ultimátum, dokedy tak má urobiť, aby sa vyhol útoku.
Za argument proti možno považovať aj oznámenie Vatikánu , podľa ktorého vláda USA ubezpečila, že odvetné údery v regióne strednej Ázie sa neuskutočnia v čase návštevy pápeža Jána Pavla II. v Kazachstane a Arménsku. Tá sa začne v sobotu a potrvá do utorka budúceho týždňa.
Pozorovatelia a predstavitelia EÚ a NATO teda útok počas dnešnej noci pripúšťajú, ale nebudú prekvapení, ak sa nič zásadné nestane. "Odhadujem to tak na 60 ku 40 v prospech útoku," predpovedal jeden z nich.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab