Praha/Bahamy 28. októbra (TASR) - Česko-americký finančník Viktor Kožený, ktorého Harvardský priemyselný holding nechal po sebe v ČR najväčší "tunel" v histórii a 250.000 poškodených akcionárov, nemusel byť hlavnou osobnosťou finančnej skupiny. Česká televízia (ČT) v pondelok večer v relácii Fakty naznačila, že Kožený, prezývaný Pirát z Prahy, nemusel byť skutočným režisérom, ale len "bielym koňom skrytých stratégov".
Štáb ČT navštívil Koženého v jeho "stále tesnejšom obkľúčení" na Bahamských ostrovoch. Podľa verejnoprávnej televízie podvod spájaný s tvárou Viktora Koženého a spôsobená škoda 40 až 80 miliárd Kč, môžu byť v skutočnosti výsledkom komplotu bývalých príslušníkov komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a komunistickej nomenklatúry.
Kožený podľa ČT dnes nie je najdôležitejšou figúrou prípadu, pozornosť sa zameriava na Borisa Vostrého, bývalého predsedu predstavenstva Harvardského priemyselného holdingu a neskôr jedného z jeho likvidátorov, ktorý teraz žije v stredoamerickom štáte Belize neďaleko Bahamských ostrovov. Vostrý pred mesiacom údajne previedol na Belize všetok majetok Harvardského priemyselného holdingu.
"Na Bahamách by sa dal zastihnúť aj ďalší významný zákulisný harvardský aktér - Juraj Široký. Podľa Karla Staňka, zástupcu akcionárov, ktorí stále čakajú na výplatu úradne zablokovaných akcií, sú dnes títo ľudia pre harvardskú kauzu už dôležitejší než Viktor Kožený. A možno vždy boli. Viktor Kožený aj Karel Staněk ich označujú za bývalých príslušníkov Štátnej bezpečnosti," uviedla ČT v relácii Fakty. Ako pripomenula, Juraj Široký je prezidentom Slovenského hokejového zväzu a prostredníctvom jedného z bývalých harvardských fondov ovláda slovenský denník Pravda.
"Celá harvardská záležitosť je v podstate komplotom skupiny bývalých eštébákov, bývalých ľudí z komunistickej nomenklatúry, a Kožený bol iba obyčajným bielym koňom," tvrdí Karel Staněk.
"A čo, samozrejme, človeka veľmi rozčúli, keď v podstate zoskupenie niekoľkých eštébákov sa tieto peniaze snaží ukradnúť vo svoj vlastný prospech," tvrdil v reportáži samotný Viktor Kožený.
Kým v ČR, kde na Koženého vydali zatykač, hrozí finančníkovi 12 rokov väzenia, v USA Koženému hrozí za spreneveru 182 miliónov dolárov amerických investorov až 25 rokov odňatia slobody.
"Táto investícia sa nevydarila," pripustil v ČT Kožený a zdôvodnil to tým, že privatizáciu ropného priemyslu zastavil azerbajdžanský prezident a ľudia z jeho najbližšieho okolia, ktorí sa rozhodli, že budú ďalej kradnúť prostriedky z ropných spoločností a že je to výhodnejšie než ich predaj. Podľa amerického žalobcu ale problémom nie je nevydarená privatizácia v Azerbajdžane, ale to, že Kožený si nechal peniaze pre seba.
"Celé obvinenie je vyfabrikované," reagoval Kožený a navrhol, aby americký vyšetrovateľ pricestoval na Bahamy a došlo ku konfrontácii dôkazov.
Svoj majetok Kožený označil za "v podstate mizivý" a vysvetlil to rozvodovým konaním a prevodom časti majetku aj na deti z rozvedeného manželstva. "Takže o tento majetok, v podstate, človek prišiel," dodal Kožený a svoje údajne skromné majetkové pomery demonštroval aj tým, že jazdí na vŕzgajúcom zánovnom vozidle BMW. "Vidíte staré, päť rokov staré auto, ktoré tu a tam vŕzga a škrípe, ale ešte stále dobre slúži," vysvetlil finančník a štáb v aute dokonca aj zviezol.
Zástupca poškodených českých drobných akcionárov Karel Staněk v reportáži ČT spochybnil Koženého slová o tom, že je na mizine. Ako vysvetlil, Kožený sa vôbec nezmienil o tom, že americký súd mu povolil mesačný príjem 15.000 dolárov zo zablokovaného majetku a ďalších 12.000 dolárov mesačne dostáva ako poradca Harvardského priemyselného holdingu.