Londýn 28. októbra (TASR) - Zatknutie Michaila Chodorkovského, šéfa ropnej spoločnosti Jukos a najbohatšieho muža v Rusku, považuje britský hospodársky denník Financial Times za potvrdenie rastúceho vplyvu ruských nezreformovaných bezpečnostných a mocenských inštitúcií nad politickými a ekonomickými procesmi v krajine.
Prezident Vladimir Putin od svojho zvolenia v roku 2000 udržiaval v Kremli rovnováhu moci medzi svojimi bývalými kolegami z Federálnej bezpečnostnej služby, ktorí zaujímajú kľúčové miesta v jeho administratíve, a liberálnejšími aparátnikmi z čias Borisa Jeľcina. Zadržanie Chodorkovského v Moskve je víťazstvom zástancov tvrdej línie.
Podľa Financial Times je to však aj boj o ruskú politickú a ekonomickú budúcnosť. Chodorkovskij sa stavia do polohy obrancu liberálnych slobôd. Môže v to úprimne veriť. Ale jeho postavenie podnikateľského magnáta s kontroverzne nadobudnutých bohatstvom, zatieňuje všetky jeho ostatné stránky. Obyčajní Rusi mu nedôverujú.
Ale Vladimir Putin a jeho bezpečnostné zložky sú pre liberálnu demokraciu väčším ohrozením, cituje Financial Times internetová stránka BBC. Štát má v konečnom dôsledku k dispozícii neobmedzenú moc. Ak ju použije na zatknutie podnikateľa, nebezpečne to zaváňa autoritárstvom.
Londýnsky denník však oceňuje aj pondelkové vyhlásenie Vladimira Putina, že kroky proti Chodorkovskému nesignalizujú všeobecný útok proti oligarchom ani proti privatizácii. To je podľa Financial Times vítané, pretože inak by sa narušila stabilita, na ktorej Putin tak tvrdo pracuje. Súčasný príliv investícii by sa rozplynul a Rusko by tak prišlo o najlepšiu šancu od prvej svetovej vojny na sústavný a vysoký hospodársky rast.