ch 15 krajinách únie na vzorke 7515 respondentov (približne 500 na každú krajinu) v dňoch 8. až 16 októbra pre Európsku komisiu uskutočnil inštitút EOS Gallup Europe.
Prieskum tiež ukázal, že väčšina Európanov je za to, aby rekonštrukciu Iraku riadila Organizácia Spojených národov (OSN) v spolupráci s dočasnou irackou vládou, a nie Washington; že väčšina Európanov je proti vysielaniu vojakov z ich krajín do Iraku, i keď verejná mienka v tejto otázke bola rozdelená rovnomernejšie; a že drvivá väčšina obyvateľov EÚ súhlasí s tým, aby únia poskytla Iraku humanitárnu pomoc, zatiaľ čo s financovaním rekonštrukcie súhlasilo podstatne menej respondentov. Väčšina obyvateľov vo všetkých krajinách pätnástky s výnimkou Dánska si myslí, že na napadnutie Iraku neboli dostatočné dôvody.
Celkovo 68 percent respondentov sa vyjadrilo, že vojna proti Iraku bola absolútne neoprávnená alebo skôr neoprávnená, kým 29 percent opýtaných si myslí opak (absolútne oprávnená alebo skôr oprávnená). Najviac odporcov vojny bolo v Grécku (96 percent), Rakúsku (86 percent), Francúzsku (81 percent) a Španielsku (79 percent), v poslednom prípade aj napriek tomu, že španielska vláda s vojnou súhlasila.
Na otázku, kto by mal financovať rekonštrukciu Iraku, 65 percent obyvateľov EÚ označilo Spojené štáty, 44 percent OSN, 29 percent dočasnú irackú vládu a 24 percent EÚ. Respondenti mohli označiť aj viac odpovedí súčasne.
54 percent respondentov súhlasilo s tým, aby ich krajiny poskytli finančnú pomoc Iraku, a to isté percento opýtaných sa vyjadrilo proti vojenskej účasti ich krajín na stabilizácii Iraku. Naopak proti poskytnutiu peňazí na obnovu Iraku sa vyslovilo 45 percent Európanov a 44 percent opýtaných bolo za to, aby ich krajiny vyslali do Iraku vojakov.