Protestné demonštrácie na podporu rebelujúcich redaktorov spravodajstva a ďalších zamestnancov verejnoprávnej televízie pred budovou ČT v minulých dňoch navštevovalo 00 až 8000 občanov, preto nie je vylúčené, že na Václavák príde štrajkujúcich podporiť aj viac ako desaťtisíc nespokojných občanov a koncesionárov. Demonštrácie na podporu ČT sa dnes uskutočnia aj pred pobočkami ČT v Brne a Ostrave.
Polícia v súvislosti s demonštráciou pripravuje posilnené bezpečnostné opatrenia. "Na mieste samom bude niekoľko desiatok policajtov a v zálohe budú ďalší policajti pre prípad, že by došlo k narušeniu verejného poriadku alebo nejakej trestnej činnosti," informovala hovorkyňa pražskej policajnej správy Eva Brožová.
Medzi hlavné požiadavky štrajkujúcich zamestnancov ČT patria odstúpenie nového vedenia ČT reprezentovaného generálnym riaditeľom Jiřím Hodačom a odstúpenie či odvolanie Rady ČT, ktorá Hodača po netransparentnom výberovom konaní menovala a v záujme stabilizácie situácie ho odmieta odvolať. Novinári z ČT trvajú aj na okamžitom zrušení blokády redaktorov spravodajstva v tzv. velíne, ktorých tam už niekoľko dní blokuje na príkaz riaditeľa Hodača bezpečnostná služba.
Česká vláda premiéra Miloša Zemana dnes v Prahe začala na svojej prvej tohtoročnej schôdzi rokovať o novom zákone o Českej televízii a Českom rozhlase, ktorý by mal v budúcnosti zmeniť nielen právomoci mediálnych rád, ale aj spôsob ich menovania, ktorý je dnes plne v rukách politikov z Poslaneckej snemovne.
"Zvýšime počet členov rady," informoval o návrhu predkladateľ zákona o ČT, minister kultúry Pavel Dostál (ČSSD). V Rade ČT by namiesto dnešných deviatich členov malo byť v budúcnosti 15, 17 alebo až 19 členov. Politické strany by však mohli do rady nominovať maximálne tretinu členov.
Krízou v ČT sa zaoberá aj Senát, ten však Radu ČR nemôže odvolať a do sporov o ČT môže zasiahnuť len formou apelu. V piatok 5. januára sa v Prahe začne mimoriadna schôdza Poslaneckej snemovne. Práve poslanci môžu Rade ČT opakovane vyjadriť nedôveru a odvolať ju. Nová rada by však vznikla podľa doteraz platného zákona opäť na základe nominácií klubov politických parlamentných strán, pričom dominantné slovo v dolnej komore majú poslanci ODS a ČSSD.
Podľa opozície i kritikov Rady ČT z radov štrajkujúcich zamestnancov ČT krízu vo verejnoprávnej televízii spôsobili práve politicky zaujatí členovia rady zvolení za ODS a ČSSD. V deväťčlennej rade, ktorá v decembri po 11 mesiacoch vo funkcii odvolala riaditeľa ČT Dušana Chmelíčka a zvolila Jiřího Hodača, má sociálna demokracia štyroch a ODS troch zástupcov. Z dvoch predstaviteľov opozície v rade jeden ešte v decembri rezignoval.