Brusel 20. septembra (TASR) - Ministri vnútra a spravodlivosti členských štátov Európskej únie dnes v Bruseli prijali celý rad opatrení na boj proti terorizmu.
Sú medzi nimi vytvorenie špeciálnej protiteroristickej jednotky v rámci Europolu, posilnenie spolupráce v oblasti bezpečnosti s USA a prísnejšie kontroly na vonkajších hraniciach EÚ.
V reakcii na minulotýždňové teroristické útoky v New Yorku a Washingtone sa ministri na mimoriadnej schôdzke zhodli na potrebe zabezpečiť v EÚ urýchlene "najvyšší stupeň bezpečnosti".
Ministri súhlasili so stredajšími návrhmi Európskej komisie a zaviazali sa, že do decembrového stretnutia dosiahnu politickú dohodu o celoeurópskom zatykači a do konca roka aj o spoločnej definícii terorizmu a jednotnom systéme trestov za teroristické zločiny.
"V tomto boji (proti terorizmu) potrebujeme v prvom rade jasnú politickú vôľu, a potom spoločný postup, nielen s USA, ale so všetkými našimi partnermi," povedal novinárom belgický minister vnútra Antoine Duquesne.
Medzi celkovo 37 schválenými opatreniami dominuje okrem jednotného zatykača a spoločnej definície terorizmu vytvorenie špecializovanej protiteroristickej jednotky v rámci európskeho policajného úradu Europol, najskôr na skúšobných šesť mesiacov.
Jej úlohou bude zbierať všetky relevantné informácie týkajúce sa existujúcich hrozieb, ako aj tieto informácie analyzovať a pripravovať potrebné operačné a strategické analýzy.
Šéfovia bezpečnostných a tajných služieb EÚ sa budú pravidelne stretávať, aby dávali dohromady svoje informácie. Ministri tiež prisľúbili, že začiatkom roku 2002 začne fungovať Eurojust, ktorého cieľom bude posilnenie spolupráce medzi justičnými orgánmi jednotlivých krajín.
Ministri sa ďalej dohodli na koordinácii krokov pri pozastavení platnosti Schengenskej dohody, ktorá medzi signatárskymi štátmi zrušila kontroly na hraniciach, v prípade "výnimočne vážnych teroristických hrozieb".
Víza pre cesty na územie EÚ sa budú udeľovať s "maximálnou prísnosťou" a ministri vyzvali členské štáty, aby identifikačné doklady alebo povolenia na pobyt vydávali cudzincom s "veľkou opatrnosťou".
EÚ tiež vyzvala na bezodkladnú ratifikáciu konvencií OSN zakazujúcich financovanie terorizmu a prisľúbila, že zabezpečí, aby banky neumožňovali hromadenie a prevod teroristických fondov.
Ministri prisľúbili posilnenie spolupráce s USA - budú sa napríklad konať pravidelné stretnutia expertov na bezpečnosť a boj proti terorizmu.
Všetky opatrenia by mali v EÚ vstúpiť do platnosti od 1. januára 2002.
(spravodajca TASR Robert Sermek)žab