zrejme iba zosilní napätie medzi Washingtonom a Damaskom, ktoré vzniklo kvôli hlasovaniu v americkom Kongrese o uvalení sankcií na Sýriu. "Sú veľmi odhodlaní a mnohí z nich snívajú o tom, že uvidia americký tank," povedal al-Šara o militantoch, ktorí prekračujú irackú hranicu.
"Robíme všetko, čo môžeme," uviedol pre Sunday Telegraph. "Sprísnili sme kontroly na kontrolných stanovištiach a vraciame ľudí naspäť. Ale hranica je dlhá, a my ju nedokážeme pokryť celú," poznamenal šéf sýrskej diplomacie. "Ak taká bohatá veľmoc, ako je Amerika, nedokáže zastaviť prílev Mexičanov cez svoje hranice, potom ako sa môže od nás - chudobnej krajiny - očakávať, že zabránime Palestínčanom v prenikaní do Iraku?" spýtal sa al-Šara.
Washington obvinil Damask z toho, že priviera oči nad ilegálnym prekračovaním irackých hraníc moslimskými militantmi. Sýria je tiež dlhý čas na americkom zozname štátov, ktoré podporujú terorizmus, pričom Washington ju obviňuje zo snahy o získanie zbraní hromadného ničenia.
Snemovňa reprezentantov v Kongrese hlasovala v októbri za uvalenie diplomatických a ekonomických sankcií na Sýriu, kým americká vláda nepotvrdí, že už viac nepodporuje teroristov. Ak toto opatrenie schváli aj Senát, prezident George W. Bush ho môže podpísať, čím vstúpi do platnosti.
Al-Šara pre Sunday Telegraph povedal, že vláda prezidenta Bašara al-Assada zatvoril zastupiteľské úrady palestínskych militantných organizácií Hamas a Islamský džihád, čo bol krok, o ktorý ju už dlhší čas žiadal Washington.