Washington 19. septembra (TASR) - Spojené štáty pyšné na svoje úspechy v histórii niekoľkokrát zažili momenty beznádeje, obáv a neistoty. Jeden z takých momentov, ktorý sa zapíše do pamäti je 11. september 2001, keď sa po teroristických útokoch zrútili dvojičky mrakodrapov v New Yorku a požiar zachvátil časť Pentagónu pri Washingtone.
V minulosti takým dňom katastrofy bol 24. august 1814, keď britská armáda vpochodovala do Washingtonu, podpálila Biely dom a budovu Kongresu. Briti sa pokúšali zvrátiť fakt, že ich bývalé kolónie v Novom svete sa od nich odtrhli. Obyvatelia hlavného mesta vtedajších Spojených štátov s hrôzou sledovali, ako plamene ničili ich symboly samostatnosti. Politici a aj obyvatelia začali hovoriť o potrebe premiestniť hlavné mesto.
Britské víťazstvo nemalo dlhé trvanie. Američania sa zomkli, nasledovala porážka britského námorníctva a konečné víťazstvo amerických pozemných síl v New Orleanse. Biely dom a Kapitol vyrástli opäť na svojich bývalých miestach.
Prišiel rok 1861 a s ním štyri roky trvajúca občianska vojna. Vyžiadala si vyše 600.000 zranených a mŕtvych, pričom Amerika mala v tom čase približne len 30 miliónov obyvateľov. Gettysburg, Fredericksburg, Chickamauga, Spotsylvánia - to boli vtedajšie pamätníky mŕtvych.
Presne pred sto rokmi otriasla Američanmi vražda prezidenta Williama McKinleyho. Tohto politika stelesňujúceho prosperitu, úspech a optimizmus zavraždil anarchista a terorista. Tak ako dnes aj vtedy sa Američania pýtali: Kto sú tí nepriatelia, ktorí žijú medzi nami? Čo máme robiť?
Japonské útoky na Pearl Harbor sa zapísali do dejín 7. decembra 1941. Aj ďalšie dni zmrazili Američanom krv v žilách.
Dňa 15. apríla 1865 spáchal John Booth atentát na prezidenta Lincolna. Šiesteho septembra 1901 Leon Czolagosz smrteľne zranil prezidenta McKinleyho. Prezident John F. Kennedy sa stal obeťou atentátu 22. novembra 1963. Piateho júna 1944 Američania s netrpezlivosťou čakali správy o úspechu i neúspechu invázie v Normandii. Dňa 20. januára 1986 explodoval raketoplán Challenger. Výbuch 19. apríla 1995 zničil federálnu budovu v Oklahoma City a o život prišlo 168 ľudí.
"Vedú proti nám vojnu. Zaútočili na nás, pretože sme domovom a ochrancom slobody," povedal po útokoch teroristov na Svetové obchodné centrum a Pentagón prezident USA George W. Bush.
Autor: TASR - William Guard