SME

Spory o hranice zostrujú napätie medzi Eritreou a Etiópiou

Nairobi 21. októbra (TASR) Hašterenie o podobe novej hranice medzi Eritreou a Etiópiou ohrozuje jeden z najúspešnejších mierových procesov v Afrike. Táto ...

Nairobi 21. októbra (TASR) Hašterenie o podobe novej hranice medzi Eritreou a Etiópiou ohrozuje jeden z najúspešnejších mierových procesov v Afrike. Táto skutočnosť bola dôvodom varovania oboch strán, že eskalácia napätia by mohla podnietiť nový konflikt.

Etiópia a Eritrea ohromila mnoho nezasvätencov, keď vstúpili v roku 1998 do vojny. Brániac národnú hrdosť obe krajiny vyslali tisíce vojakov, aby zomierali v zákopovej vojne o prašné pláne a dediny, ktorá sa podobala prvej svetovej vojne.

Boje skončili v roku 2000 dohodou, ktorá, ako sa zdalo, mala priviesť oboch rivalov na cestu k mieru. Považovalo sa to za vzácny úspech v Africkom rohu, kde občianska vojna rozdelila Sudán a Somálsko a zhoršila regionálne pohromy ako sú sucho a hladomory.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa pozorovateľov sa dosiaľ zdalo, že všetko prebieha relatívne hladko.

Ale s približovaním sa k najdelikátnejšej fáze mierového procesu vyslaniu dodávateľov, aby osadili hraničné kamene, ktoré vyznačia novú hranicu -- sa opäť objavil spor o to, ktorá krajina by mala kontrolovať mesto Badme.

Etiópia napísala Bezpečnostnej rade OSN minulý mesiac protest proti rozhodnutiu nezávislej komisie, ktorá určila novú hranicu, priznávajúcu Badme susednej Eritrei. Eritrea odmietla námietky Etiópie a vyzvala na sankcie.

"Do začiatku tohto roku to bola ukážková mierová operácia," tvrdí John Prendergast zo think tanku Medzinárodná krízová skupina.

"Avšak v tejto chvíli, keď sa Etiópia rozhodla iba čiastočne napĺňať rozhodnutia Pohraničnej komisie, stúplo aj riziko možného návratu vojny."

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok minulý týždeň mierová misia Organizácie Spojených národov, ktorá hliadkuje na hraniciach, varovala, že mierový proces je "veľkým tlakom". Obe strany varovali pred rizikom konfliktu.

Hovorkyňa OSN minulý týždeň informovala, že práca na vytyčovaní hranice by mala začať v polovici tohto mesiaca, ako je plánované. Diplomati v Addis Abebe a Asmare však dodávajú, že je nepravdepodobné, aby začali načas.

"Tento rok je to nemožné," vyjadril sa diplomat OSN v Addis Abebe, ktorý si neželal byť menovaný. "Existuje tu mnoho politických a technických dôvodov, ktoré by sa mali vyriešiť ešte predtým, ako vytyčovanie začne," dodal.

Vlády oboch krajín tvrdia, že nemajú v úmysle opäť bojovať o ich 1000 kilometrov dlhú hranicu, na ktorej hliadkuje 4000 vojakov OSN v nárazníkovej zóne na základe mierovej dohody.

SkryťVypnúť reklamu

Etiópsky premiér Meles Zenawi vo štvrtok vyzval OSN, aby pomohla vyriešiť napätie ešte predtým, ako sa rozvinie do konfliktu, pričom prisľúbil, že Etiópia nikdy nezačne vojnu.

"Etiópia nebude začínať konflikt s Eritreou či s inou krajinou," povedal Meles v prejave parlamentu. "Nikdy nevystrelíme jedinú guľku na niekoho. Toto je náš neochvejný postoj."

Eritrea v septembri oznámila, že keď sa nepodarí zastaviť etiópsku "protizákonnosť", mohlo by to viesť ku "katastrofálnej vojne", z prípravy ktorej obviňuje Etiópiu.

Vojna by mohla mať devastujúce následky pre oba štáty každá krajina sa potýka s kritickým nedostatkom potravín, ktoré zapríčinilo najhoršie sucho za posledné roky. Analytici tvrdia, že vnútorné tlaky, ktorým čelia vodcovia oboch štátov, im dávajú obmedzené možnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Meles čelí otvoreným výzvam v Etiópii, aby neakceptoval stratu Badme, hlavne od etnickej skupiny Tigrayanov z oblasti, ktorí sa vyjadrili, že radšej zomrú, ako by mali opustiť mesto a hroby svojich predkov.

"O Badme sa nedá rokovať," napísali etiópske noviny Capital. "Nikto na svete nemôže donútiť Etiópiu, aby sa vzdala čo len jediného štvorcového centimetra, ktorý jej legitímne patrí."

Veľa Etiópčanov vehementne protestuje proti tomu, aby ich krajina odstúpila viac územia oveľa menšej Eritrei, bývalej etiópskej provincii, ktorej Meles poskytol v roku 1993 nezávislosť.

Politickí pozorovatelia uvádzajú, že jeho oponenti mu tento krok nikdy neodpustili, pretože odrezal 67-miliónovú Etiópiu od prístupu k prístavom v Červenom mori. Jeden z najväčších štátov Afriky sa tak stal vnútrozemskou krajinou.

SkryťVypnúť reklamu

Eritrejský prezident Isayas Afewerki tiež považuje sa veľmi politicky problematickú stratu mesta Badme a zatiaľ nezačal s demobilizáciou ozbrojených síl v počte 30.000 vojakov.

Medzinárodná krízová skupina minulý mesiac vyzvala medzinárodné spoločenstvo, hlavne USA, aby presvedčili Etiópiu, aby akceptovala novú hranicu, hoci nie je známe, akú mieru vplyvu Washington má v Addis Abebe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 841
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 562
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 046
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 858
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 139
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 908
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 382
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 054
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Nálož zrejme nastražili džihádisti napojení na Islamský štát


TASR
Vila v štýle Art Deco na pobreží Biskajského zálivu v lokalite Anglet neďaleko letoviska Biarritz.

Vila v štýle Art Deco v Biskajskom zálive patrí ruskému obchodníkovi Očeretnému.


TASR
Ukrajinský vojak pri nápise Ozbrojených síl Ukrajiny: „Nežiadame toho veľa. Potrebujeme len delostrelecké granáty a letectvo. O zvyšok sa postaráme.“

Niektoré krajiny konkrétne príspevky nezverejnili.


Ilustračné foto.

Rusi za dva roky vojny odvliekli okolo 19 500 detí.


ČTK

Sportnet

Slovenský hokejový reprezentant Martin Marinčin

Slovensko na MS v hokeji 2024 neposilní Martin Marinčin.


a 1 ďalší
HC Prešov - Vlci Žilina: ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL.

Sledujte ONLINE prenos z 3. zápasu finále play-off SHL: HC Prešov - Vlci Žilina.


Carlos Sainz z Ferrari na tlačovej konferencii po Veľkej cene Japonska.

Audi vstúpi do formuly 1 v roku 2026.


Na snímke zľava rozhodcovia stretnutia Tomáš Roszbeck, Peter Ziemba a Tomáš Vorel.

Musíme komplexne zhodnotiť situáciu, reagoval Ružbarský.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu