SME

NATO a EÚ zmierňujú rozpory v obrannej politike

Brusel 20. októbra (TASR) Bez väčších záverov skončili veľvyslanci členských krajín NATO v Bruseli po dve a pol hodinách mimoriadne rokovanie o plánoch ...

Brusel 20. októbra (TASR) Bez väčších záverov skončili veľvyslanci členských krajín NATO v Bruseli po dve a pol hodinách mimoriadne rokovanie o plánoch Európskej únie vybudovať vlastnú obrannú politiku, ktoré najmä Američania považujú za ohrozenie aliancie a transatlantického spojenectva.

Český veľvyslanec Karel Kovanda novinárom pri odchode z rokovania povedal, že "nejde o krízu" vo vzťahoch medzi alianciou a úniou. Hovorca aliancie Jamie Shea označil dnešné mimoriadne stretnutie za "celkom normálne". Všetci sa podľa neho zhodli, že nikto nechce škodiť NATO a že vzťahy medzi úniou a alianciou majú byť založené na transparentnosti a dialógu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Schôdzka priniesla podľa zdrojov NATO uistenie, že európske obranné plány EÚ nie sú odklonom od tzv. dohody Berlín Plus, na základe ktorej únia môže pri vlastných vojenských operáciách využívať vojenské a plánovacie kapacity NATO.

Mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady (NAC) zvolal americký veľvyslanec Nicholas Burns, ktorý minulý týždeň v stredu na riadnom zasadaní NAC podľa médií ostro napadol európsky obranný projekt a označil ho za "jednu z najväčších hrozieb pre budúcnosť NATO". Jeho vyjadrenie vyvolalo ostrú výmenu názorov s viacerými európskymi spojencami.

Podľa Kovandu je jednou z príčin vzniknutých problémov pocit EÚ, že kým sa na niečom definitívne nedohodne, nesmie to konzultovať s nikým, ani s alianciou. Z 19 krajín NATO je pritom 11 členmi EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

"Výsledkom toho je obava v aliancii a u nečlenských štátov EÚ, že by mohli byť (v prípade európskej obrany) postavení pred hotovú vec, s ktorou už nemožno hýbať," povedal Kovanda novinárom. Cieľom dnešného stretnutia bol práve takýto chýbajúci dialóg.

Američanom sa nepáči na európskych plánoch najmä zámer, aby EÚ mala vlastné od NATO nezávislé vojenské ústredie, ktoré presadzujú najmä Nemecko a Francúzsko. Keď takúto možnosť nedávno pripustila aj Veľká Británia, začal Washington biť na poplach, hoci žiadne rozhodnutie v tomto smere ešte únia neprijala.

Na minulotýždňovom summite v Bruseli lídri členských krajín EÚ ubezpečili USA, že plánovaná európska obrana nebude konkurovať aliancii, čo dnes nečlenské krajiny EÚ v aliancii oceňovali. "Aj vďaka signálom zo summitu bola dnes atmosféra omnoho lepšia," ako minulý týždeň, keď sa veľvyslanci podľa médií ostro pohádali, prezradil zdroj, ktorý sedel na dnešnej schôdzke. "Už skutočnosť, že USA majú možnosť sedieť za stolom s európskymi spojencami a dávať im otázky, pomáha," dodal zdroj.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem NATO a USA o vývoj európskej obrannej politiky ešte pred konečným rozhodnutím EÚ je podľa neho legitímny a v žiadnom prípade nepodkopáva právo únie na vlastné rozhodnutia. Európski spojenci boli radi, že mohli dnes svoje plány vysvetliť a vyjasniť.

Únia minulý týždeň po signáloch znepokojenia z Washingtonu ubezpečila, že nechce ísť proti NATO. "Samozrejme potrebujeme silnú európsku obranu, ale nič na svete nesmie spochybniť obranné záruky NATO," ubezpečoval v piatok po summite EÚ britský premiér Tony Blair.

Aj francúzsky prezident Jacques Chirac, jeden z najväčších stúpencov vlastnej európskej obrany, po summite povedal, že európska obranná spolupráca bude otvorená pre všetkých a bude v súlade so záväzkami voči NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Chirac už v apríli rozhneval Američanov, keď spolu s Nemeckom, Belgickom a Luxemburskom ohlásil tzv. obrannú iniciatívu štyroch krajín, ktorá počítala s vlastným vojenským ústredím v Tervurene pri Bruseli. Práve tieto krajiny boli na čele odporcov Američanmi vedenej vojny proti Iraku.

Hoci Francúzsko a Nemecko pod tlakom Británie nakoniec svoje plány na vojenské ústredie upravili, americkí predstavitelia sa stále obávajú, že obranná spolupráca vo vnútri únie sa nezaobíde bez istej nezávislej plánovacej štruktúry.

Washingtonu sa nepáči, že ho Európania držia mimo rokovaní o obrannej spolupráci, európski predstavitelia však tvrdia, že najskôr sa musia medzi sebou dohodnúť, až potom informovať USA. V tomto smere dnešné rokovanie na pôde NATO zrejme Američanov upokojilo. V utorok budú mať ďalšiu šancu nahliadnuť do európskej kuchyne na pravidelnom zasadnutí Politického a bezpečnostného výboru EÚ (COPS) a NAC.

SkryťVypnúť reklamu

Aj na ňom zrejme európski spojenci ubezpečia USA, že európska obranná spolupráca nie je zameraná proti NATO a že majú naďalej záujem na posilňovaní transatlantického partnerstva.

Americkí predstavitelia opakujú, že podporujú základnú myšlienku, aby EÚ prevzala väčšiu zodpovednosť za svoju obranu, vytváranie separátnych a k NATO paralelných štruktúr však považujú za zbytočnú duplicitu. Podľa dohody NATO a EÚ môže totiž únia pre svoje vojenské operácie využívať vojenské i plánovacie kapacity aliancie.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 076
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 638
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 718
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 948
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 261
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu