os povedal, že toto je rozhodnutie, ktoré si vyžaduje súhlas všetkých členských štátov Európskej únie a právo veta v hlasovaní by malo význam len v prípade, že ho využijú veľké členské štáty.
Európska komisia (EK) a Grécko sa snažili vytvárať tlak na Turecko, aby tak pomohli vyriešiť problém týkajúci sa Cypru a jeho budúceho členstva v EÚ. Cyperský prezident vyjadril obavy z nastávajúcich cyperských volieb v tureckej oblasti, konkrétne sa Papadopoulos obáva udržania silného vplyvu turecko-cyperského vodcu Raufa Denktasha na politické a vojenské kruhy v Turecku a z jeho snáh zabrániť pozitívnym iniciatívam Turecka. Avšak, podľa Papadopoulosa, názory tureckého premiéra Recepa Tajípa Erdogana a ministra zahraničných vecí Abdulláha Güla pokročili k lepšiemu. V nedávnom vyhlásení sa bývalý turecký minister zahraničných vecí Jasar Jakis pokúsil utíšiť všetky obavy pred tureckými vplyvmi a vyhlásil, že po prvýkrát Turecko nebude zasahovať do volieb v tureckej časti Cypru.
Cyperský prezident Papadopoulos znovu zdôraznil súhlas gréckej časti Cypru s takzvaným Annanovým plánom, ktorý by mal tvoriť základ rokovaní s tureckou časťou Cypru s cieľom dosiahnuť zjednotenie Cypru ešte do mája 2004, kedy Cyperská republika vstúpi do únie. Papadopoulos tiež povedal, že je proti akémukoľvek vytvoreniu dvoch samostatných suverénnych štátov, ktoré by mali vystupovať jednotne iba v otázkach týkajúcich sa EÚ. Napriek tomu, že v máji 2004 vstúpi do únie celý cyperský ostrov, legislatíva EÚ sa bude vzťahovať len na grécku časť ostrova.