Polarizácia názorov voličov vyústila do podpory pre izolacionistickú Švajčiarsku ľudovú stranu (SVP), ktorá bude stranou s najväčším počtom hlasov v dolnej komore parlamentu, uviedla švajčiarska televízia na základe predbežných odhadov. Doteraz mali v dolnej komore najviac hlasov ľavicovo orientovaní sociálni demokrati.
SVP požaduje aj druhé kreslo vo vláde pre svojho kandidáta. Tento krok znamená doteraz najväčšiu hrozbu pre tzv. magické pravidlo dohody o delení moci v štáte, ktoré vzniklo v roku 1959 a doteraz nebolo menené. Stalo sa symbolom švajčiarskej politickej solidarity a stability. Dohoda odráža vtedajšiu pomernú silu strán, pričom SVP má vo vláde ako menej významný partner jedného zástupcu, ostatné tri veľké strany majú zástupcov dvoch.
Avšak so zvyšujúcou sa nezamestnanosťou a ekonomickou recesiou získala SVP hlasy občanov patriacich k strednej triede, ktorých pohodlná existencia je ohrozená. "Dosiahli sme historický medzník," uviedol prezident SVP Ueli Maurer. "Buď bude do kabinetu zvolený náš druhý zástupca tak ako navrhujeme, alebo vystúpime z kabinetu a budeme presadzovať našu politiku v opozícii."
SVP založilo svoju volebnú kampaň na politike "zatvorených hraníc", stráneniu sa bližších vzťahov so susednými štátmi EÚ a strašeniu voličov imigračnou a azylovou politikou. Podľa pozorovateľov môže volebný zisk SVP znamenať koniec kompromisov kabinetu, obzvlášť ak budú ostatné strany vetovať požiadavku SVP na ďalšie kreslo v kabinete, čím ju prinútia odísť do opozície. Mohlo by to znamenať jej úspešné pokračovanie získavania hlasov pre časté národné referendá.