Napriek náznakom, že vládna koalícia v 250-člennej Skupštine stratila väčšinu, Živkovič vyhlásil, že pokus opozície o odvolanie kabinetu neuspeje. "Očakávam, že vláda bude mať väčšinovú podporu a že nepadne," povedal.
Predstavitelia konzervatívnych a nacionalistických opozičných strán, ktoré hlasovanie o vyjadrení nedôvery iniciovali, obviňujú vládu a ministrov z korupcie a neschopnosti efektívne vládnuť. Ako východisko zo situácie požadujú vypísanie predčasných volieb.
Srbský vicepremiér Čedomir Jovanovič v piatok vyhlásil, že vláda môže predčasné parlamentné voľby vypísať aj v prípade, že prežije hlasovanie o vyjadrení nedôvery.
Jovanovič - člen Demokratickej strany (DS), hlavného subjektu teraz 16-člennej koalície DOS, ktorá koncom roku 2000 zvrhla režim Slobodana Miloševiča - vyhlásil, že nemá zmysel za každú cenu udržiavať čoraz krehkejšiu koalíciu, oslabenú odchodmi odštiepencov a vnútornými mocenskými bojmi.
"Nechceme parlamentnú väčšinu, ktorá nám umožní len zotrvať pri moci," povedal na tlačovej konferencii. "Ak nemáme reforme oddanú väčšinu pre našu politiku, sme pripravení na predčasné voľby," dodal Jovanovič.
Srbská opozícia tvrdí, že predčasné voľby - riadny termín pripadá na koniec roka 2004 - sú potrebné na vyriešenie politickej krízy.
Okrem extrémnych nacionalistov a Miloševičových socialistov je súčasťou opozičného tábora aj Demokratická strana Srbska (DSS) Vojislava Koštunicu, ktorá sa od DOS odštiepila v polovici roku 2002, ako aj G17 Plus Miroljuba Labusa.
To je nedávno etablovaná strana, ktorá bola pôvodne súčasťou DOS ako expertná skupina a ktorá tvrdí, že sa k nej pridalo viacero poslancov z DOS.
Stále však nie je isté, či sa opozícii podarí získať 126 hlasov potrebných na vyjadrenie nedôvery. Parlament tento bod programu totiž zaradil vďaka hlasom malých subjektov v rámci DOS, čo však neznamená, že tie budú hlasovať za odvolanie.
Viaceré menšie strany DOS v snahe získať viac moci kladú podmienky pre zachovanie podpory kabinetu.
Parlamentná debata venovaná vyjadrovaniu nedôvery sa začala vo štvrtok. Prvým bodom programu je debata o vyjadrení nedôvere predsedníčke parlamentu Nataši Mičičovej, ktorá je kvôli nezvoleniu prezidenta spred roka od januára aj úradujúcou hlavou štátu. Ďalší, tretí pokus o zvolenie prezidenta je plánovaný na november.
Diskusia o činnosti vlády je na druhom mieste agendy. Rozprava má pokračovať v stredu. Debata môže trvať niekoľko dní a hlasovanie o vyjadrení nedôvery sa očakáva najskôr koncom budúceho týždňa.