om vyzval Európu, aby nezabudla na svoje kresťanské korene. Koncert Beethovenovej Deviatej symfónie v modernej audienčnej sieni Vatikánu sa konal deň po 25. výročí jeho pôsobenia na čele katolíckej cirkvi.
"Deviata symfónia, posledná Ludwiga van Beethovena, nás povzbudzuje k meditovaniu o bohatstve a občasných drámach ľudského života," uvádza sa v pripravenom texte. Deviata symfónia, ktorú Beethoven dokončil v roku 1824, je jedným z najznámejších a najobľúbenejších klenotov svetovej hudby a jej záverečnú časť, známu ako Óda na radosť, prijala Európska únia za svoju hymnu.
Pápež sa v texte dotkol tejto súvislosti, keď povedal, že Óda na radosť "posúva naše úvahy, okrem humanity v jej celistvosti, k novej Európe, ktorá rozširuje svoje hranice, aby prijala ďalšie krajiny." V texte sa ďalej uvádza: "Čerpajúc z dedičstva ľudských a kresťanských hodnôt môže európsky kontinent prispieť k budovaniu plodnej budúcnosti v nádeji a mieri pre celé ľudstvo."
V posledných mesiacoch sa pápež zasadzoval za zmienku o Bohu a špecificky kresťanstva do preambuly budúcej európskej ústavy. Rodné pápežovo Poľsko, ako aj ďalších niekoľko krajín presadzuje zmienku o Bohu a kresťanstve v budúcej ústavnej zmluve EÚ. Zmienku o ústrednej úlohe kresťanstva požaduje aj Svetová rada cirkví, reprezentujúca väčšinu kresťanských vierovyznaní okrem rímsko-katolíckej cirkvi.
V nedeľu bude pápež blahorečiť matku Terezu z Kalkaty a oslavy vyvrcholia v utorok, kedy pápež povýši 31 biskupov do kolégia kardinálov, elitnej skupiny, ktorá bude voliť nástupcu po jeho smrti.