úcu sa krízu v transatlantických vzťahoch. Americký veľvyslanec pri NATO Nicholas Burns vo štvrtok svojim kolegom povedal, že zámer únie získať väčšiu nezávislosť od aliancie vo vojenských otázkach je "najzávažnejšou hrozbou pre budúcnosť NATO".
Posledným sklamaním Washingtonu bolo britské rozhodnutie pripojiť sa k plánom Francúzska a Nemecka na vytvorenie nového operačného velenia vojsk EÚ mimo rámca NATO. Premiér Tony Blair tiež súhlasil s myšlienkou "predvoja" európskych štátov usilujúcich sa vytvoriť spoločnú obrannú politiku, známu pod názvom "štruktúrovaná kooperácia". Francúzsko a Nemecko zasa naznačili, že pomôžu prekonať krízu, ktorá vznikla v súvislosti s irackou vojnou.
Neočakávaná zmena postoja Británie spôsobila ohromenie Washingtonu, ale na druhej strane ju veľmi pozitívne prijali Belgicko, Francúzsko a Nemecko. Vytvorila tiež uvoľnenejšiu atmosféru na záverečnej večeri lídrov EÚ na bruselskom summite, počas ktorej sa hovorilo práve o otázkach súvisiacich s obrannou politikou budúcej únie. Američania verili, že Blair sa bude naďalej pridŕžať svojho sľubu blokovať akýkoľvek pokus o vytvorenie nezávislého operačného a plánovacieho systému mimo rámca NATO. Spoločné vyhlásenie lídrov z Londýna, Paríža a Berlína, podpísané minulý týždeň, ale uvádza, že EÚ by mala byť schopná "naplánovať a uskutočniť operácie bez toho, aby sa musela spoliehať na prostriedky NATO."