SME

Pakistanská delegácia sa vrátila z Afganistanu, ďalšia cesta sa neplánuje

Islamabad 18. septembra (TASR) - Pakistanská delegácia, ktorá navštívila Afganistan v snahe presvedčiť vládne hnutie Taliban k vydaniu Osamu bin Ladína, ...

Islamabad 18. septembra (TASR) - Pakistanská delegácia, ktorá navštívila Afganistan v snahe presvedčiť vládne hnutie Taliban k vydaniu Osamu bin Ladína, sa dnes vrátila do vlasti a neplánuje ďalšiu cestu. Informovali o tom predstavitelia pakistanskej vlády.

"Vrátili sa. Návrat nie je plánovaný," povedal pre agentúru Reuters hovorca ministerstva zahraničných vecí Riáz Chán. K priebehu dvojdňovej návštevy sa odmietol vyjadriť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa zdrojov pakistanskej vlády citovaných agentúrou AP predmetom diskusie boli podmienky Talibanu pre vydanie bin Ladína, vrátane medzinárodného uznania fundamentalistického hnutia. Ďalšou podmienkou bolo zrušenie sankcií OSN uvalených v snahe primäť Pakistan k vydaniu bin Ladína

SkryťVypnúť reklamu

Predstaviteľ Talibanu v Kábule predtým oznámil, že pakistanský tím predĺžil pobyt v Afganistane do stredy, keď sa mal zúčastniť na mimoriadnom zasadaní islamských klerikov venovanom kríze, ktorá vznikla po minulotýždňových teroristických útokoch proti cieľom v USA.

Washington za hlavného podozrivého zo spáchania atentátov označil bin Ladína, ktorý pod ochranou Talibanu žije na území Afganistanu. USA Talibanu pohrozili odvetnými útokmi.

Pakistan v nedeľu vyhlásil, že dal Talibanu tri dni na to, aby bin Ladína vydal. Delegácia v pondelok v Kandaháre rokovala s duchovným lídrom Talibanu, mullom Muhammadom Omarom. Pakistanskí predstavitelia Omarovi povedali, že ak bin Ladína nevydá, riskuje odvetné vojenské útoky USA. Z Kandaháru delegácia v rovnaký deň odletela do Kábulu na ďalšie rozhovory.

SkryťVypnúť reklamu

Duchovní lídri Talibanu mali pôvodne o osude bin Ladína rozhodnúť dnes, stretnutie však odložili na stredu s odôvodnením, že do Kábulu nedorazili všetci z celkového počtu viac ako 1000 ulemov, učencov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  6. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  7. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  8. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  1. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  2. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  3. Invázne rastliny ako superpotraviny
  4. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  5. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  6. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  7. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  8. Tento recept na svieže letné občerstvenie si nenechajte ujsť
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 7 178
  2. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 3 447
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 108
  4. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 2 632
  5. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 2 570
  6. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 2 546
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 773
  8. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 1 607
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu