Viedeň 15. októbra (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov dnes vyzval Spojené štáty americké, aby urobili zmeny v navrhovanom texte rezolúcie o Iraku, ktorý predložili Bezpečnostnej rade OSN. V prípade hlasovania však prakticky vylúčil, že by Rusko využilo právo veta.
Washington ako predkladateľ návrhu dnes vyzval na hlasovanie o jeho prijatí. Cieľom rezolúcie je získať širšiu medzinárodnú podporu pre obnovu a stabilizáciu povojnového Iraku a pomoc ostaných krajín v podobe financií a vojakov. Americká strana v novej verzii vyhovela niektorým požiadavkám, ktoré predložilo Francúzsko, Nemecko a Rusko, no odmietla ich kľúčovú požiadavku - stanoviť konkrétny termín ukončenia okupácie.
"Rusko, Nemecko a Francúzsko predložili navrhované zmeny. Veríme, že autori nového návrhu rezolúcie ich do textu zahrnú," povedal šéf ruskej diplomacie na dnešnej tlačovej konferencii vo Viedni, kde sa stretol s rakúskou kolegyňou Benitou Ferrerovou-Waldnerovou.
Na otázku, či Moskva využije právo veta, ak sa navrhované zmeny do textu nezakomponujú, Ivanov odvetil: "Nemyslím si, že v tejto fáze je to otázka veta, nech už ide o ktorúkoľvek stranu."
Francúzsko, Rusko a Nemecko, ktoré nesúhlasili s vojnou USA v Iraku, predložili v utorok šesť pozmeňovacích návrhov. Upustili ale od pôvodných požiadaviek, aby OSN hrala pri obnove krajiny ústrednú úlohu, a aby moc prešla do rúk dočasnej vlády do piatich mesiacov.