ár EÚ pre obchod Pascal Lamy. EÚ, jeden z najväčších obchodných blokov na svete, rozhovory silne podporovali. Keď sa však rokovania v mexickom Cancúne skončili neúspechom, bol to pre úniu silný politický úder.
"Prejaviť iniciatívu je dobré a sme pripravení tak učiniť pod podmienkou, že nás to nepostaví do pozície, že budeme jediní, ktorí budú platiť účet," uviedol Lamy na konferencii o budúcnosti rozhovorov, ktorú organizovali mimovládne organizácie. "Nemôžete chcieť byť lídrom, pokiaľ vám nič nezostane vo vrecku," dodal francúzsky komisár. Podľa neho spravila EÚ mnoho ústupkov, aby mohlo koncom roka 2001 súčasné kolo rokovaní začať a bola nútená ustúpiť pred koncom rokovaní v Cancúne od niektorých svojich požiadaviek. Neúspech z Cancúnu nechal vlády hľadať odpoveď na otázku, kedy a ako sa vrátiť k rokovaniam.
Prebiehajúce rokovania, ktoré sa začali v hlavnom meste Kataru Doha by sa mali skončiť v januári 2005. Všetci zainteresovaní však teraz vidia, že tento termín sa asi nepodarí stihnúť. Významní predstavitelia svetového obchodu by sa mali 15. decembra stretnúť v Ženeve, kde WTO sídli.
Kameňom úrazu pri dosahovaní dohody sú požiadavky, aby bohaté krajiny ako Spojené štáty alebo EÚ obmedzili finančnú podporu pre svojich farmárov, naproti požiadavkám rozvojových krajín ako sú Brazília alebo India. Veľká skupina afrických štátov bola tiež proti otváraniu mnohých nových otázok, ktoré by rozšírili pravidlá WTO do oblastí ako sú investície a konkurenčná politika.
Lamy otvoril otázku, aká by mala byť obchodná politika EÚ. Jedným z kľúčových rozhodnutí pritom zostáva, či je potrebné aj naďalej riešiť otázky na pôde WTO alebo sa pokúsiť o bilaterálne obchodné dohody s rôznymi regiónmi alebo jednotlivými krajinami.