etol s tvrdou opozíciou v priemyselnej sfére ako aj zo strany európskych vlád, si vyžaduje, aby firmy podnikajúce v chemickom priemysle registrovali a testovali stovky látok, ktoré majú podľa EK nepriaznivý vplyv na životné prostredie a ľudské zdravie.
Podľa spomínanej štúdie by sa mali priame náklady na testovanie a registráciu vyšplhať až na dve miliardy eur. Okrem toho by musel chemický priemysel finančne podporiť nové chemické agentúry sumou 300 miliónov eur. Celkové predpokladané náklady vo výške 7,5 miliardy eur by ešte stále mohli byť prehodnotené, napriek tomu sú podstatne nižšie, ako ich uvádzali predpovede v máji 2003. Európska komisia vtedy oznámila, že náklady by sa mohli do roku 2020 vyšplhať až na sumu 18 až 32 miliárd eur.
Po zverejnení návrhov bol na Brusel vyvíjaný nátlak zmierniť plány zo strany členských štátov EÚ, najmä však zo strany Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie ako aj USA. Analýza Európskej komisie však argumentuje, že zavedenie nového zákona negatívne ovplyvní konkurencieschopnosť a inovácie v chemickom priemysle len v malej miere. Podľa EK bude celkový prínos v oblasti zdravia zavedením novej legislatívy za obdobie 30-tich rokov až 50 miliárd eur. Avšak podľa komisie je toto číslo len ilustráciou potenciálneho vplyvu zavedenia legislatívy.