Denník pripomína, že slovenské médiá v ostatných dňoch varovali pred krokmi českej strany, ktorej ministerstvo vnútra pripravilo analýzu situácie. Právo pripomína, že podľa analýzy cez česko- slovenské hranice prechádza väčší počet nelegálnych migrantov, ako cez hranice ČR s inými krajinami. Z analýzy zároveň vyplýva, že pracovné možnosti Slovákov v ČR nie sú obmedzené dohodami, zatiaľ čo Česi môžu pracovať v SR, len ak tam majú dlhodobý pobyt.
Právo prinieslo reakcie niekoľkých slovenských politikov, vrátane ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana, ktorí veria, že česká strana režim nesprísni. "Stále verím, že schengenské hranice Európskej únie nepovedú na hraniciach medzi ČR a SR," cituje Právo šéfa slovenskej diplomacie. Podľa poslanca za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Františka Mikloška by bolo zavedenie vízovej povinnosti pre Slovákov "hlúposťou", ktorá by mala stáť Zemanovu vládu hlavu.
České ministerstvo vnútra však dokument považuje len za analýzu súčasného stavu z dôvodov bezpečnosti štátu. Česká strana zatiaľ neprijala žiadne konkrétne rozhodnutia a o tom, či zostanú v platnosti súčasné nadštandardné pravidlá na česko-slovenských hraniciach, rozhodnú až rokovania. Právo pripomína, že Marie Masaříková z tlačového odboru českého ministerstva vnútra odmietla interpretáciu slovenských médií, podľa ktorých materiál poukazuje na snahu sprísniť podmienky na hraničných priechodoch zo strany ČR.
Masaříková pripomenula, že Slováci môžu zostať na území ČR neobmedzene dlhý čas, čo v súčasnosti prináša problémy v súvislosti s novým zákonom o pobyte cudzincov v ČR, podľa ktorého musia mať povolenie na pobyt. Slovákom to tak obmedzuje možnosť získať v ČR trvalý pobyt.
Za predčasné považuje úvahy o sprísnení režimu šéf senátorského klubu ODS Mirek Topolánek, podľa ktorého by sa mal zatiaľ zachovať voľný pohyb osôb, ako to vyplýva z dohôd z roku 1993. "Vzťahy so Slovenskom by mali aj po našom vstupe do EÚ zostať nadštandardné," uviedol Topolánek pre Právo.