ejto krízy. Čína, jeden z mála severokórejských spojencov a dodávateľ paliva a potravinovej pomoci do tejto schudobnenej komunistickej krajiny, zohráva aktívnu úlohu v snahe dosiahnuť pokojné riešenie krízy a vyvíja na svojho južného suseda jemný tlak, aby sa vrátil k rokovaciemu stolu.
"Myslíme si, že najlepší spôsob, ako riešiť tieto spory a odlišné pohľady, je v rámci mechanizmu šesťstranných rokovaní," uviedla na tlačovej konferencii hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí. "Sme presvedčení, že negociačný proces by mal pokračovať."
Kríza vypukla na jeseň minulého roku, keď Spojené štáty oznámili, že KĽDR pripustila aktívnu činnosť v programe vývoja jadrových zbraní. Japonsko sa v auguste v Pekingu spolu s Čínou, Ruskom, oboma Kóreami a Spojenými štátmi zúčastnilo na prvom kole rokovaní o riešení severokórejskej jadrovej krízy.
KĽDR však zvyšným piatim stranám odkázala, že už nemá záujem o ďalšie rokovania. Miesto toho minulý týždeň oznámila, že použije plutónium získané z tisícov použitých palivových článkov v snahe zväčšiť svoju zastrašovaciu moc.
V utorok Severná Kórea oznámila, že Japonsko už na budúcich rokovaniach nie je vítané, čím ešte viac skomplikovala úsilie o zorganizovanie druhého kola.