Skupina mužov v civilnom oblečení vystúpila z lietadla na islamabadskom letisku v nočných hodinách. Podľa informácií pakistanských spravodajských služieb 35 amerických špecialistov v súčasnosti diskutuje s pakistanskými kolegami o možnostiach spolupráce v "protiteroristickej vojne", ktorú organizujú Spojené štáty americké.
Približne 20.000-25.000 afganských vojakov rozmiestnilo v posledných hodinách afganské vládnuce fundamentalistické hnutie Taliban pozdĺž hraníc s Pakistanom, predovšetkým v oblasti okolo priesmyku Chyber.
Podľa kapitána pakistanských ozbrojených síl Abida Bahttího boli v rovnakom čase pakistanské vojenské jednotky zosilnené pozdĺž celej, približne 1400 km dlhej hranice s Afganistanom.
Predstavitelia Talibanu dnes presunuli na pozície v blízkosti hraníc s Pakistanom aj veľké množstvo arzenálu zbraní, vrátane ruských striel Scud.
Taliban dnes nariadil aj uzavretie vzdušného priestoru Afganistanu. Vládnuce fundamentalistické hnutie sa týmto krokom, zdôvodneným neochotou Organizácie Spojených národov (OSN) zrušiť sankcie proti štátnej afganskej leteckej spoločnosti, vyhrážalo už pred dvoma týždňami.
Koalícia radikálnych islamských strán v Pakistane oznámila dnes vyhlásenie národnej štrajkovej a protestnej kampane. Stalo sa tak po tom, ako Islamabad prisľúbil podporu USA.
Predstavitelia viac ako 30 strán zhromaždení vo východopakistanskom meste Láhaur rozhodlo o vytvorení Rady pre obranu Afganistanu a Pakistanu. Účastníci oznámili, že každý útok na Afganistan budú považovať za útok na Pakistan a varovali úrady v Islamabade, že prípadná pakistanská spolupráca s USA by mohla vyvolať občiansku vojnu.
Radikálne náboženské strany zároveň vyzvali na štrajky a manifestácie, aby prinútili prezidenta Parvíza Mušarráfa ustúpiť od podpory USA.
Pakistan uviedol svoje vojská do stavu bojovej pohotovosti, potvrdili dnes vojenské zdroje v Islamabade. Podľa predstaviteľov ministerstva obrany v Islamabade sú jednotky na posádkach v stave pohotovosti pre prípad budúcich udalostí. Velenie armády nenariadilo žiadny presun jednotiek a pozdĺž hraníc nenariadili žiadne posilnenie vojsk, oznámilo ministerstvo.
Pohotovosť, ktorá je podľa pakistanských vojenských zdrojov sprevádzaná zvyčajnými opatreniami, sa týka len pozemných síl. Islamabad oznámil minulý týždeň úmysel spolupracovať so Spojenými štátmi americkými po utorňajších tragických atentátoch v New Yorku a Washingtone.
Miestna tlač predtým informovala o tom, že desaťtisíce pakistanských vojakov zaujali pozície pozdĺž hranice s Afganistanom. Predstavitelia pakistanskej armády označili tieot informácie za nepodložené a infantilné.
Pakistanský minister vnútra Móinuddín Haidir dnes v Kuvajte uviedol, že lídri afganského vládneho hnutia Taliban by mali zvážiť dôsledky ich nekooperatívneho prístupu k snahám o zadržanie teroristu saudskoarabského pôvodu Osamu bin Ladína.
Minister na záver svojej návštevy Kuvajtu vyhlásil, že pakistanská delegácia, ktorá je v súčasnosti na návšteve Afganistanu, by mala motivovať a zároveň poradiť vodcovi Talibanu mulláhovi Muhammadovi Omarovi a celému talibanskému vedeniu, aby zvážili všetky pre a proti nekooperatívneho prístupu k USA a ostatným národom.
Zároveň Taliban varoval predtým, že ak Afganistan nezaujme k tejto otázke logické a dobre uvážené stanovisko, bude to problém Afganistanu a jeho obyvateľov.
Britský premiér Tony Blair v liste vyzval iránskeho prezidenta Mohameda Chatámího a ďalších islamských lídrov na spoluprácu v boji proti teroristickým skupinám a na ukončenie sporov medzi kultúrami a náboženstvami.
Úrad britského premiéra na Downing Street dnes oznámil, že listy s týmto odkazom boli odoslané minulý týždeň po teroristických atentátoch na budovy v New Yorku a Washingtone. Blairova ponuka reformnému iránskemu prezidentovi sa teší veľkej pozornosti teheránských médií.
Iránski lídri ostro odsúdili teroristické atentáty v USA a prejavili bezprecedentné sympatie svojmu odvekému nepriateľovi. Chatámí osobne útoky na Spojené štáty odsúdil.
Žiadny iránsky prezident od islamskej revolúcie v roku 1979 nedal otvorene najavo sympatie voči USA. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell v nedeľu v televíznu stanicu CBS označil iránske stanovisko za pozitívne, ktoré stojí za preskúmanie.
Šéf ruskej Rady bezpečnosti Vladimir Rušajlo odcestoval dnes z poverenia prezidenta Vladimira Putina do bývalých sovietskych republík v strednej Ázii. Jeho rokovania sa budú týkať prípadného útoku Spojených štátov amerických na Afganistan. Tri z týchto republík - Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan - priamo susedia s Afganistanom. Putin predtým absolvoval telefonické rozhovory s prezidentmi Turkménska a Azerbajdžanu Saparmuradom Nijazovom a Gejdarom Alijevom.
Polovica obyvateľov Kandaháru pravdepodobne opustila podľa informácií Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) mesto z obáv pred americkými útokmi. Z Kandaháru, ktorý je politickým srdcom afganského vládneho hnutia Taliban, utieklo možno až 100.000 osôb, oznámil hovorca UNHCR Jusúf Hasan. Ten predtým vyhlásil, že desaťtisíce ľudí, obávajúcich sa vojenskej ofenzívy USA, opustili v posledných hodinách viacero veľkých miest Afganistanu a postupujú smerom k hraniciam ich krajiny s Pakistanom a Iránom.
Zo strachu pred hroziacimi vojenskými akciami USA, ktoré by mali byť odplatou za minulotýždňové teroristické útoky proti budovám v New Yorku a vo Washingtone, utekajú afganskí civilisti k hraniciam Pakistanu predovšetkým z Kábulu, Kandaháru a Džalalabádu. Ostatní majú väčšinou namierené k hraniciam s Iránom.
Minister zahraničných vecí v Teheráne Kamál Charází vyslovil dnes znepokojenie nad exodom afganských utečencov do Pakistanu a Iránu a požiadal o prijatie opatrení, ktoré by im mali zabezpečiť potrebnú pomoc.