Boston 7. októbra (TASR) - Satirický magazín Annals Of Improbable Research, vydávaný v Bostone, zostal aj tento rok verný novodobej tradícii - ešte pred oznámením mien laureátov Nobelovej ceny udelil vlastnú Antinobelovu cenu vedcom, ktorí dokázali ľudstvo najskôr rozosmiať a vzápätí ho prinútili vážne premýšľať. Porota sa tento rok nechala inšpirovať blízkym vzťahom ľudí a zvierat.
Ceny za interdisciplinárny výskum dostali napríklad traja Švédi, ktorým, sa podarilo dokázať, že kurčatám sa páčia tie isté tváre ako študentom. Kolektív vedcov okolo Stephana Ghirlandu z univerzity v Štokholme sa teraz chystá preskúmať, či kurence a študenti budú rovnako reagovať aj na sexuálnu atraktivitu skupiny dobrovoľníkov.
Antinobelovu cenu za fyziku udelili bostonskí satirici siedmim Austrálčanom, ktorí vyskúmali, na akej dlážke možno ostrihať ovcu najlepšie. Ide o drevenú podlahu so sklonom šesť stupňov, zhotovenú z brvien, smerujúcich rovnobežne s telom stojacej ovečky.
V odbore chémie sa ušlo vyznamenanie Japoncovi Jukiovi Hirosemu z univerzity v Kanazawe, ktorého zaujala otázka, z akých dôvodov sa holuby vyhýbajú bronzovej soche, inštalovanej v mieste jeho bydliska.
Antinobelova cena za biológiu poputuje tento rok do Holandska vedcovi Ceesovi Moelikerovi, ktorý pravdepodobne ako prvý popísal homosexuálne sklony - tentoraz u obyčajnej kačice.
Dve ďalšie Antinobelove ceny sa už sveta zvierat netýkajú. Ocenenie za medicínu pošlú z Bostonu neurológom z University College v Londýne. Tí objavili, že taxikári v britskej metropole majú zväčšenú oblasť mozgu zvanú hippocampus.
V oblasti inžinierskych vied ocenili bostonskí satirici posmrtne Edwarda Murphyho za jeden z jeho základných zákonov, ktorý znie: "Keď sa môže niečo pokaziť, tak sa to aj pokazí."