čšinou ako to stanovila zmluva z Nice, uvádza internetový portál Európskej únie Euobserver.
Presadzovanie pravidiel z Nice schválila v národnej pozícii aj slovenská vláda. Premiér Mikuláš Dzurinda v Ríme túto požiadavku vo svojom vystúpení nespomenul. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan po skončení sobotňajšej schôdzky predsedov vlád a hláv štátov 25 krajín budúcej rozšírenej únie pre novinárov povedal, že SR zo svojej národnej pozície neustupuje a bude ju naďalej presadzovať. Medzivládna konferencia je však diplomatické rokovanie a Slovensko bude priebežne posudzovať, ktoré naše požiadavky sú reálne.
V slovenskej pozícii k ústavnej zmluve EÚ sa uvádza, že sme za to, aby sa zachoval princíp z Nice, ktorý pri rozhodovaní kvalifikovanou väčšinou určil váhu hlasov každého člena. V takom prípade by ani malé krajiny nestratili šancu efektívne ovplyvňovať rozhodnutia. Visegrádska štvorka by mala napríklad rovnakú silu ako Nemecko a Francúzsko dohromady.
Premiér v Ríme na otvorení medzivládnej konferencie spomenul štyri otázky, ktoré chce Slovensko v ústavnej zmluve zmeniť. Ide o Európsku komisiu, ktorú by podľa SR mali tvoriť komisári zo všetkých členských štátov. Ďalej sme za zachovanie jednomyseľného hlasovania v niektorých citlivých politikách EÚ a spravodlivú rotáciu pri predsedaní sektorálnym radám. Dzurinda spomenul aj to, že SR chce, aby sa budúci základný dokument EÚ nazýval ústavnou zmluvou a nie ústavou a v preambule obsahoval zmienku o kresťanských hodnotách