Moskva 3. októbra (TASR) - Kjótsky protokol o znižovaní emisií v ovzduší pravdepodobne stroskotá na odpore Ruska. Prezident Vladimir Putin a jeho ekonomický poradca Andrej Illarionov dnes totiž zopakovali vyhlásenia, z ktorých vyplýva, že Moskva tento dokument neratifikuje.
Bez podpisu Ruska však budú chýbať hlasy potrebné pre nadobudnutie účinnosti kjótskeho protokolu, pretože ratifikáciu odmietajú aj ďalšie svetové veľmoci ako USA a Čína. Osud protokolu tak zostáva v slepej uličke aj po klimatickej konferencii, ktorá sa dnes bez hmatateľných výsledkov skončila v Moskve.
Illarionov v rámci diskusie podrobil kjótsky protokol ostrej kritike. "Kjótsky protokol zadusí rozvoj ekonomiky. Rusko by odsúdil na chudobu, slabosť a zaostávanie," vyhlásil vplyvný ruský politik.
Aj Putin znovu spochybnil účinnosť dohody. "Aj stopercentné dodržiavanie by nezabránilo klimatickým zmenám," vyhlásil dnes ruský prezident na konferencii svetového ekonomického fóra, ktorá sa tiež konala v Moskve. Putin sa v podobnom zmysle vyjadril už v pondelok na otvorení konferencie o klimatických zmenách.
Kjótsky protokol nadobudne účinnosť až vtedy, keď ho ratifikuje najmenej 55 štátov, ktoré v roku 1990 vyprodukovali minimálne 55 percent škodlivých emisií. Bez súhlasu USA by sa dal tento cieľ dosiahnuť len s podporou Ruska.
Prívrženci dohody reagovali na odmietavé stanovisko Moskvy s pobúrením. Zastúpenie EÚ v ruskej metropole vydalo stanovisko komisárky pre životné prostredie Margot Wallströmovej, ktorá v ňom varuje, že bojkot protokolu bude pre Rusko politicky a ekonomicky nevýhodný.
Illarionov však oponoval, že protokol spomalí aj hospodársky rast EÚ. Dohoda je podľa neho bez podpory USA a Číny aj tak odsúdená na neúspech, pretože tieto štáty a niektoré ďalšie produkujú 70 percent celosvetových emisií. Cieľ znížiť emisie do roku 2012 na úroveň roku 1990 sa tak nedá dosiahnuť, tvrdí Illarionov.