
Washington 15. septembra (TASR) - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a ministerstvo spravodlivosti začali vyšetrovať prípady, ktoré predstavitelia arabskej komunity v USA označili za vlnu protimoslimských násilností po teroristických útokoch na New York a Pentagón.
Rada pre americko-islamské vzťahy nahlásila približne až 300 incidentov, ku ktorým došlo v New Yorku a ďalších amerických mestách. Násilnosti boli cielené na jednotlivcov, arabské obchody, ale aj na mešity.
V Bridgeview v štáte Illinois na okraji Chicaga sa 300 mužov a žien pokúšalo dostať k tamojšej mešite, ale 100 policajtov im v tom zabránilo. Na mešity v Chicagu, Seattle, Clevelande, Dentone v štáte Texas, Smithtowne v štáte New York a aj inde hádzali Molotovove koktaily.
Mnohí jednotlivci z arabskej komunity, ale aj moslimské školy dostali výhražné telefonáty. Došlo aj k niekoľkým fyzickým útokom na moslimov. Podľa prieskumu verejnej mienky denníka Washington Post 43 percent respondentov uviedlo, že sa s podozrením budú v nasledujúcich dňoch pozerať na svojich arabských spoluobčanov.
Proti protiarabským náladám sa vyslovili mnohí členovia vlády vo Washingtone. Prezident George W. Bush v rozhovore s guvernérom štátu New York Georgeom Patakim a starostom mesta New York Rudolphom Giulianim povedal, že "naša krajina si musí byť vedomá, že tisíce Američanov arabského pôvodu, ktorí žijú v New Yorku milujú americkú zástavu tak, ako my traja".
Senát amerického Kongresu schválil rezolúciu navrhnutú republikánom Orrinom Hatchom a demokratom Tomom Harkinom, ktorá žiada ochraňovať občianske práva a slobody všetkých Američanov, vrátane Arabov a moslimov.
Autor: William Guard / tasr