Naí Dillí 15. septembra (TASR) - Sieť leteckých základní a letísk v Indii a Pakistane by mohli využiť americké vojenské letectvo v prípade, že Washington začne letecké útoky ako odplatu za utorňajšie teroristické útoky na svojom území. Washington preukázal účasť saudského teroristu Osamu bin Ladína na útokoch v New Yorku a Washingtone a prisľúbil potrestať tých, ktorí sú za to zodpovední i krajiny, ktoré im poskytujú útočisko.
Americký prezident George W. Bush dostal súhlas od Kongresu použiť "všetku potrebnú silu" proti páchateľom útokov, pri ktorých zahynuli tisíce ľudí. India a Pakistan - dlhoroční nepriatelia, ktorí vlastnia jadrové zbrane - uviedli, že chcú obaja pomôcť vo vojne proti terorizmu, avšak Islamabad, blízky spojenec Washingtonu v časoch studenej vojny, dosiaľ nešpecifikoval povahu pomoci, ktorú je ochotný ponúknuť.
Vojenskí analytici tvrdia, že letecké základne a letiská v Indii a Pakistane sú rozhodujúce na zahájenie vzdušných úderov na Afganistan, keďže táto občianskou vojnou zmietaná krajina je inak obkolesená Iránom, starým nepriateľom Washingtonu, a Spoločenstvom nezávislých štátov.
Uzbekistan a Turkménsko sú ticho v súvislosti s možnou pomocou Spojeným štátom v úderoch proti Afganistanu. Tadžikistan uviedol, že predtým, ako podporí USA, bude to konzultovať s Moskvou, keďže ruské vojská sú rozmiestnené na jeho hraniciach s Afganistanom.
India, ktorá nemá so Spojenými štátmi oficiálne vojenské vzťahy, ale prekvapujúcim krokom sa rozhodla umožniť použitie svojich zariadení na údery, má približne 20 leteckých základní a letísk pozdĺž svojej západnej hranice, ktoré by mohlo americké vojenské letectvo využiť.
Pakistan, jedna z troch krajín, ktorá uznáva vládcov islamského hnutia Taliban v Afganistane, má desať veľkých bojových leteckých základní, 11 predsunutých bojových základní, deväť núdzových pristávacích plôch a 23 ďalších poľných letísk.
Nemenovaný zdroj s indických vojenských kruhov uviedol pre britskú agentúru Reuters, že letecké základne v Pakistane by boli ideálnymi miestami pre americké vzdušné sily na začatie útokov proti bin Ladínovi alebo Afganistanu.
"Ale ak oni (Pakistan) nepovolia použitie týchto základní, potom sme my najlepšou možnosťou. Avšak aj tak budú musieť prelietať cez pakistanský vzdušný priestor," uviedol pre Reuters nemenovaný indický zdroj.
Počas vojny v Perzskom zálive pred desiatimi rokmi Naí Dillí umožnilo amerických transportným lietadlám natankovať na indických letiskách. Táto pomoc Washingtonu proti Iraku vyvolala búrku na domácej politickej scéne.
USA obviňujú bin Ladína aj z naplánovania a uskutočnenia bombových útokov v roku 1998 na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii. Po týchto teroristických atentátoch uskutočnili USA v auguste toho istého roku raketové údery na Sudán a Afganistan.