Praha/Dobříš 1. októbra (TASR) - Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky sa dnes na zámku v Dobříši neďaleko Prahy zhodli na otázkach, ktorých presadenie do európskej ústavy je spoločným cieľom.
Predsedovia vlád Česka, Slovenska, Maďarska a Poľska zároveň priznali, že kým v niektorých otázkach je rozdielny iba akcent dôležitosti, v niektorých zhoda nie je.
Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu je pre Slovenskú republiku dôležité, aby v Európskej komisii bol dodržaný princíp jedna krajina rovná sa jeden komisár, princíp rozhodovania kvalifikovanou väčšinou, rozhodovanie o otázkach daní, obrany a sociálnej politiky na základe konsenzu a odkaz v preambule európskej ústavy na kresťanské tradície a hodnoty.
Český premiér Vladimír Špidla medzi otázky, kde panuje zhoda, zaradil aj súhlas so vznikom funkcie európskeho ministra zahraničných vecí a rotačným predsedníctvom v rade Európskej únie.
Ako premiér Špidla v Dobříši zdôraznil, krajiny V4 sú proti vytváraniu exkluzívnych európskych obranných klubov a za zachovanie efektivity NATO.
Predsedovia vlád V4 boli nútení priznať, že nie vo všetkých otázkach panuje zhoda. Podľa maďarského premiéra "úplná zhoda" nie je v "celom rade otázok". Najväčšia pozornosť sa sústredila na maďarský návrh, aby budúca európska ústava venovala pozornosť etnickým a národnostným menšinám.
Na medzivládnej konferencii v Ríme, ktorá sa začína v sobotu, bude Maďarsko presadzovať zmienku ústavy o právach národnostných menšín osamotene.
Napriek tomu, že predseda maďarskej vlády Péter Medgyessi partnerov z V4 nepresvedčil, naďalej považuje svoj návrh za dôležitý. "Máme na to dobré dôvody," zdôraznil predseda maďarskej vlády.
"Vnímame postavenie menšín v návrhu zmluvy tak, ako o tom hovoria európske hodnoty," vysvetlil slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dôvod, prečo Slovenská republika maďarský návrh nepodporuje.
Podľa jeho slov platí charta zákonných ľudských práv a princíp rovnosti bez ohľadu na národnosť a vierovyznanie. Podľa slovenského premiéra je to "dostatočné a správne", preto Slovenská republika maďarský návrh v Ríme nepodporí.
"Je zjavné, že nebudeme všetci štyria ťahať spolu, pretože máme na túto konkrétnu tému absolútne diametrálne odlišný názor. Taká je politika, taký je život, taká je demokracia. A tak to má byť," konštatoval Dzurinda po skončení summitu V4.
Premiér SR zdôraznil, že proti maďarskému návrhu nebol sám. "Dokonca som sa ani nemusel vyjadriť, pretože na návrh pána premiéra Medgyessiho reagoval český premiér (Vladimír) Špidla," poznamenal Dzurinda s tým, že český premiér veľmi jednoznačne povedal, že je proti otváraniu tém, ktoré neboli prerokované ani na národnej úrovni.
Slovenský premiér v tejto súvislosti dodal, že o národnostných menšinách sa nehovorilo ani počas Konventu, s výnimkou predsedníctva, ktoré však po diskusii dospelo k názoru, že to riešiť netreba.
"Ja im ich argumenty neberiem. V Európe by sme si mali byť všetci rovní. Európa by mala byť predovšetkým Európou hodnôt, a ja si myslím, že najvyššou hodnotou je právo na slobodný rozvoj jednotlivca bez akejkoľvek diskriminácie. Preto je tam charta základných ľudských práv a zákaz diskriminácie - aj na etnickom princípe. Takže nie je najmenší dôvod, aby sme takéto témy otvárali a zbytočne ich aj politizovali," vysvetlil Dzurinda.