afganskom hlavnom meste. Išlo by v podstate o čiastočnú odpoveď na opakované výzvy afganského prezidenta Hámida Karzaja, Organizácie Spojených národov a humanitárnych organizácií, na rozšírenie mandátu medzinárodných mierových síl ISAF. Tie zatiaľ pod velením aliancie pôsobia iba v Kábule, zatiaľ čo bezpečnostná situácia v ostatných provinciách, kde sa opätovne zoskupujú príslušníci bývalého vládneho hnutia Taliban, sa výrazne zhoršuje.
Vojenskí experti aliancie vypracovali a v pondelok prezentovali viacero možností rozšírenia pôsobnosti mierových síl v Afganistane, pričom sa zameriavali hlavne na spôsoby prepojenia síl ISAF s rekonštrukčnými tímami pôsobiacimi v krajine. "Ich návrhy počítali s vyslaním ďalších 2000 až 10 000 vojakov," uviedol v tejto súvislosti nemenovaný diplomat. "Je viac než pravdepodobné, že začneme s menším počtom, aby sme videli, ako to bude fungovať. Je to všetko otázka skromných vojenských kapacít," dodal.
NATO skutočne čelilo problémom už v čase, keď sa pokúšalo zostaviť 5500-člennú jednotku, ktorá teraz pôsobí v Kábule. Generálny tajomník aliancie George Robertson vtedy poukázal na skutočnosť, že hoci v Európe pôsobia v aktívnej službe viac než dva milióny vojakov, iba menej než štvrť milióna z nich je pripravených na "skutočné operácie vo svete".
Pokiaľ ide o spomínané Provinčné rekonštrukčné tímy, v súčasnosti sú štyri a v Afganistane pôsobia pod záštitou americkej operácie Trvalá sloboda, ktorej cieľom je prenasledovať zvyšky Talibanu a teroristickej siete al-Kájda. Nemecko je ochotné prispieť do týchto tímov niekoľkými stovkami civilného a vojenského personálu, ale jedine v prípade, že rekonštrukčné tímy budú pôsobiť v rámci ISAF, lebo len tieto mierové jednotky majú mandát OSN. Situácia je dosť naliehavá, pretože, ak sa NATO nerozhodne dosť rýchlo, zimné obdobie môže vyslanie nemeckého tímu znemožniť. Veľvyslanci členských krajín pri NATO by mali o rozšírení pôsobnosti aliancie v Afganistane rokovať už dnes. Diplomati však nepredpokladajú, že by rozhodnutie padlo tento týždeň.