za nereálnu. Žiadna z väčších členských alebo kandidátskych krajín totiž túto zmenu nepresadzuje. Na medzivládnej konferencii (MVK) o ústave EÚ, ktorá sa začne v sobotu v Ríme, sa bude diskutovať najmä o fungovaní európskych inštitúcií.
Slovensko by podľa Kukana nemalo prijímať "tvrdé rozhodnutie" o tom, ako má vyzerať budúca základná zmluva EÚ. "Treba zvažovať, či to bude Slovensko, ktoré zablokuje prijatie ústavnej zmluvy," dodal. Národná pozícia, ktorú pripravil rezort diplomacie, nie je podľa Kukana striktná a dáva vyjednávačom mandát aktívne sa zúčastňovať a reagovať na návrhy. Šéf slovenskej diplomacie pripúšťa, že konferencia v Ríme sa môže skončiť "fiaskom" a predstavitelia krajín budúcej rozšírenej EÚ sa nedohodnú. Ako krízový scenár bude podľa Kukana platiť zmluva EÚ z Nice. "Tá je totiž len pre 15 štátov," upozornil. Aj preto má Slovensko ako kandidát záujem na tom, aby MVK koncom roka dospela k dohode o budúcej ústavnej zmluve únie.
Podľa pozície, ktorú by vo štvrtok mala schváliť vláda, bude Slovensko v ústave únie presadzovať zmeny v rozhodovaní kvalifikovanou väčšinou tak, aby ju tvorilo minimálne 60 percent členských štátov a 60 percent obyvateľstva EÚ. Slovensko sa bude zasadzovať za zmenu názvu dokumentu z ústavy na Ústavnú zmluvu EÚ. Hlavnou prioritou SR je zachovanie silnej Európskej komisie a princípu jedna krajina-jeden komisár. Slovensko nepodporí návrhy, aby sa v únii rozhodovalo kvalifikovanou väčšinou o daniach, sociálnej politike a o obrane. Je za zachovanie jednomyseľného hlasovania tiež pri trestnom práve, súdnej a policajnej spolupráci, azyle a migrácii a pri kultúre.