Washington 30. septembra (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovanie v Bielom dome s cieľom odhaliť osobu, ktorá zverejnila meno agentky Ústrednej spravodajskej služby (CIA).
Dnes to oznámil hovorca Bieleho domu Scott McClellan s tým, že prezident George W. Bush nariadil všetkým zamestnancom, aby s vyšetrovateľmi plne spolupracovali.
Ministerstvo informovalo štáb Bieleho domu prostredníctvom elektronickej pošty po tom, čo v pondelok prijalo rozhodnutie prejsť z predbežného na plné vyšetrovanie.
Zamestnanci Bieleho domu dostali príkaz, aby zachovali všetok materiál, ktorý môže s vyšetrovaním súvisieť, osobitne záznamy o telefonátoch, e-maily, poznámky a iné dokumenty, dodal hovorca.
"Prezident nariadil Bielemu domu, aby pri tomto vyšetrovaní plne spolupracoval. Želá si plné objasnenie tejto záležitosti," vyhlásil McClellan.
Vedúcich predstaviteľov štábu Bieleho domu o otvorení vyšetrovania informovali na rannej porade. Právny poradca Bieleho domu Alberto R. Gonzales to následne všetkým zamestnancom oznámil prostredníctvom e-mailov.
Vyšetrovanie sa týka sťažnosti CIA spred dvoch mesiacov, že došlo k odhaleniu identity jedného z agentov spravodajskej služby. Ministerstvo obrany dostane od CIA každý rok asi 50 takýchto sťažností, týkajúcich sa úniku tajných informácií. Len veľmi málo sa dostane za štádium predbežného vyšetrovania.
Zverejnenie identity tajného agenta je v USA federálnym zločinom, za ktorý možno odsúdiť na dlhoročný trest väzenia.
Identitu agentky zverejnil novinár Robert Novak krátko po tom, čo jej manžel, bývalý veľvyslanec Joseph C. Wilson, spochybnil Bushov výrok, že Irak sa v minulosti pokúsil nakúpiť urán v Afrike. Kauza okolo afrického uránu spôsobila administratíve nepríjemnosti a Bush uznal, že svoje tvrdenie nemôže podoprieť.
Ešte pred tým, ako ministerstvo oznámilo spustenie vyšetrovania, predstavitelia Demokratickej strany vyzvali na vymenovanie osobitného advokáta, ktorý by zaistil nestrannosť. McClellan v tejto súvislosti uviedol, že rozhodnutie je na ministerstve spravodlivosti.
Ministerstvo informovalo Gonzaleza o vyšetrovaní v pondelok okolo 20.30 h miestneho času s tým, že stačí, keď štábu Bieleho domu rozhodnutie a inštrukcie zachovať relevantný materiál oznámi nasledujúce ráno.
Biely dom únik tajnej informácie označil za vážnu záležitosť, ktorú musí ministerstvo spravodlivosti maximálne dôkladne preskúmať, predstavitelia Bieleho domu však popreli zodpovednosť za únik identity agentky CIA.
Hovorca McClellan označil za "smiešne" úvahy, podľa ktorých je do kauzy zapletený Bushov popredný politický agent Karl Rove, ako svojho času vyhlásil Wilson.
Novak pre CNN vyhlásil, že jeho správa je založená na rozhovoroch s dvoma vysokými predstaviteľmi administratívy, ktoré sa týkali Wilsonovej cesty do Afriky, kde mal prešetriť vec okolo uránu pre Irak. Podľa novinára títo predstavitelia mu naznačili, že Wilsonovu africkú misiu navrhla jeho manželka. CIA potvrdila jej rolu a "požiadala ma, aby som nepoužil jej meno, nikdy však nenaznačili, že by to ohrozilo ju alebo niekoho iného," vyhlásil Novak.
Wilson v pondelok tvrdenie o Rovovi ako zdroji informácii o úlohe jeho manželky zmiernil. Ako povedal, nemal na mysli, že Rove "bol zdroj alebo ten, čo zverejnenie schválil", chcel len vyjadriť názor, že únik má pôvod v Bielom dome, pričom Karl Rove je zosobnením politických operácií Bieleho domu.
Wilson však zároveň vyhlásil, že osoby ktorým dôveruje, mu naznačili, že Rove únik "minimálne prehliadol a týždeň určite neurobil nič, aby mu zabránil".
Po zverejnení Novakovho komentára právna kancelária CIA ministerstvu spravodlivosti zaslala list, v ktorom poukázala na zrejmé porušenie zákona. List nepodpísal riaditeľ agentúry George Tenet a nevyzýva na vyšetrovanie Bieleho domu.
Wilsonov prípad má spoločné črty s britskou aférou okolo zrejmej samovraždy vládneho špecialistu na problematiku irackých chemických a biologických zbraní Davida Kellyho. Poradcovia premiéra Tonyho Blaira Kellyho médiám identifikovali ako zdroj informácie reportéra BBC, ktorý - citujúc nemenovaný vládny zdroj - vyhlásil, že kabinet zveličil hrozbu irackých zbraní hromadného ničenia, aby verejnosť presvedčil o nutnosti vojenského zásahu proti režim Saddáma Husajna. Kelly sa po zverejnení mena dostal pod tlak, ktorý ho dohnal k samovražde. BBC Kellyho ako zdroj informácií potvrdila až po jeho smrti.