Podľa svedkov nešťastia sa mu po výskoku v skupinke neotvoril padák. Obyvatelia Kameničian sú na parašutistov zvyknutí. Majú vypočítané, že štrnásť a pol minúty po štarte lietadla z letiska v susednej obci môžu dvíhať zrak k oblohe a kochať sa formáciami mužov na padákoch.
V piatok okolo siedmej večer uprel pohľad k nebu aj Viliam so svojím bratom pracujúc v záhradke. „Videli sme, že sa mu neotvoril padák. Letel ako vrece zemiakov.“ Obaja sa rozbehli na pole na miesto, kde predpokladali dopad. „V tej chvíli som nerozmýšľal o tom, že ho to bude stáť život, bežali sme inštinktívne, lebo určite bude potrebovať pomoc.“ Po chvíľke hľadania v kríkoch pri vodárni za futbalovým ihriskom ho našli.
Podľa Viliama ležal v kríkoch, batoh s neroztvoreným padákom našli na ceste zhruba desať metrov od miesta dopadu tela, po ktorom ostal v zemi doslova kráter. Tragédiu dnes vyšetruje stála odborná komisia vytvorená pri leteckom úrade. Organizátori podujatia v Slávnici s nami o nešťastí odmietli hovoriť.
Hoci sa nešťastie stalo v prvý deň, súťažiaci sa rozhodli pokračovať. „Sky Dive pokladám za jeden z najbezpečnejších leteckých športov. Podľa oficiálnych svetových štatistík je oveľa bezpečnejší ako paragliding, športové lietanie motorových lietadiel, ani nehovoriac o bezmotorových,“ dozvedeli sme sa od jedného z členov víťaznej šestky. Podľa neho je v parašutizme tragický len jeden z 27-tisíc zoskokov. Prípad kolegu vníma ako zlyhanie osobnosti. „Dá sa to prirovnať k situácii, keď idete autom stoštyridsať a strhnete volant do protismeru.“ Že sa vo vzduchu neotvorí padák, je podľa neho takmer vylúčené. Väčšina úrazov parašutistov sa udeje pod otvoreným padákom. Ide o zlomeniny a odreniny pri zosadnutí, ktoré má tiež svoju rýchlosť a treba ho ovládať. Na festivale v Slávnici sa nezranil žiadny zo súťažiacich. Sanitka v sobotu odviezla len jedného z veteránov, ktorý mal pri dopade výron.
SKY DIVE FESTIVAL 2003
Sky Dive Festival 2003 sa konal za účasti parašutistov zo Slovenska, Maďarska a Talianska.
Súťaž prebiehala v dvoch disciplínach, treťou boli zoskoky veteránov z radov vojenských výsadkárov. Sedem dvojíc v Slávnici súťažilo v disciplíne 2 way.
V priebehu 25 sekúnd po zoskoku ich mali urobiť čo najviac. „Dá sa ich urobiť desať aj dvadsať,“ dozvedeli sme sa na letisku. Víťazné duo malo po šiestich zoskokoch priemer 17,6 zmien. Druhá disciplína, rýchla šestka bola zameraná na čas, potrebný na vytvorenie pevnej formácie po výskoku.
Necelých štrnásť sekúnd to trvalo šestke Sex vaj v zložení Juraj Rebro, Alex Bayer, Roko Baumann, Saša Filo, Peter Novák a Ján Slobodník s kameramanom Jerrym. Do súťaže sa okrem víťaznej Sex vaj zapojili ďalšie štyri rýchle formácie. Vyhodnotenie zoskokov prebieha pomocou videozáznamu, ktorý robí ďalší parašutista zo vzduchu.
Autor: www.sme.sk