álami Y.O. zakázali navštevovať vyučovanie po protestoch rodičov asi 40 jeho spolužiakov obávajúcich sa, že ich deti sa v škole, alebo na ihrisku môžu od neho nakaziť.
Prípad dominoval titulným stránkam novín a televíznym reláciám, a mnohých v Turecku šokoval. Denníky v piatok priniesli titulky ako "Nehanbi sa, Y.O." a "Kríza AIDS v triede". Chlapcov otec Nafiz Oyal pre Reuters uviedol, že sa rozhodol verejne hovoriť o svojom synovi, ktorý sa podľa jeho slov HIV nakazil po transfúzii krvi. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o chorobe AIDS, o ktorej sa v Turecku verejne takmer nehovorí. "Sme prvý známy prípad, ale po nás budú ďalšie. V Turecku je asi 10 tisíc ľudí, ktorí majú vírus a my sme ich hovorcovia. Chceme informovať ľudí a požadovať svoje práva," uviedol.
Riaditeľ školy Kamil Aydogan uviedol, že rodičia boli proti návratu chlapca do školy a pohrozili, že zoberú svoje deti. "Príde lekár, už máme zdravotnú sestru. Zdravotníci naučia našich študentov, aby vedeli ako sa chrániť," povedal a uviedol, že Y.O. patrí do kolektívu a školy. Viacerí rodičia na druhej strane chlapcovi vyjadrili podporu a postavili sa proti jeho odchodu zo školy. "Ak moje dieťa nemôže študovať s týmto dieťaťom v tej istej škole, potom ho odtiaľ zoberiem. Ak zostane, moje dieťa zostane tiež," povedal Kibar Isildak.
Podľa rodičov Y.O. sa ich syn HIV nakazil, keď mal dvadsať mesiacov po transfúzii krvi od Tureckého Červeného polmesiaca. Chlapec dostal zákaz navštevovať materskú školu minulý rok a namiesto toho navštevoval triedu v nemocničnom oddelení onkológie, kde však bol, podľa slov otca, nešťastný a jeho vývoj stagnoval. Teraz trávi čas pozeraním televízie a čakaním na svoj prvý deň v škole.
V Juhoafrickej republike podobným problémom čelil chlapec chorý na AIDS. Nkosi Johnson, ktorý zomrel pred dvoma rokmi ako dvanásťročný, dal miliónom Afričanom s rovnakou diagnózou nádej, že môžu žiť dôstojne. Do základnej školy chodil napriek námietkam rodičov a jeho prípad inšpiroval novú štátnu antidiskriminačnú politiku.