ám potom, ako zákon kritizovali Spojené štáty, OSN aj skupiny zaoberajúce sa ľudskými právami. "Potrebujeme národný konsenzus a trpezlivosť, a tú môže preukázať Kongres aj bez zrušenia zákona," uviedol prezident pre miestny rozhlas.
Blízky spojenec USA Uribe sa pokúša v krajine ukončiť štyri desaťročia násilia. Počas minulého mesiaca predložil Kongresu zákon, ktorý by oprávňoval prezidenta uložiť povstalcom, ktorí zložia zbrane podmienečnú slobodu, domáce väzenie a pokuty namiesto uväznenia. Vláda vyhlásila, že nemôže vyjednávať s povstalcami, pokiaľ tí čelia dlhoročným trestom. "Vláda tento nástroj potrebuje," uviedol Uribe. Kritici namietajú, že zákon nahráva pravicovým extrémistom, ktorí majú dlhý záznam brutálnych akcií, počas ktorých vládnym jednotkám pomáhali v boji proti marxistickým rebelom. Podľa vlády sa ale zákon vzťahuje aj na ľavicových povstalcov.
V stredu skupina 56 amerických zákonodarcov vyzvala Uribeho, aby akákoľvek mierová dohoda s oboma stranami zahrňovala aj potrestanie tých, čo porušili zákon. Uribe pritom žiada od USA viac peňazí na boj proti povstalcom a drogovým kartelom. Kolumbijskí ozbrojenci sú známi aj ukrutnosťami, ako je zabíjanie roľníkov motorovou pílou, nastraženie výbušnín do áut civilistov, alebo unášaním motoristov pre výkupné.