Voľba hlavy krajiny predstavujú kľúčový moment mierového plánu ruského prezidenta Vladimíra Putina pre región zmietaný desaťročím násilia. Podľa Kremľa panuje v oblasti opäť poriadok. Povstalci však len počas tohto roku zabili 111 policajtov.
"EÚ pozorne sleduje prípravy na prezidentské voľby v Čečensku 5. októbra," uviedla predsedajúca krajina únie, Taliansko, vo svojom vyhlásení, v ktorom sa pripomína, že Európska komisia je najväčším darcom severokaukazského regiónu, pričom jej pomoc predstavuje od roku 1999 110 miliónov eur. "EÚ vníma so znepokojením znaky zastrašovania kandidátov a údajné manipulácie vo volebnom procese. EÚ pripomína úlohu nezávislých médií, ktoré sú základom akýchkoľvek slobodných a spravodlivých volieb," uvádza vyhlásenie.
Favoritom volieb je kandidát Kremľa, súčasný regionálny líder Achmad Kadyrov. O prezidentské kreslo sa pritom uchádzali najprv štyria kandidáti, ale dvaja svoju kandidatúru už stiahli. Jednému ponúkol prácu Putin, kým druhého kandidatúru pozastavil súd kvôli technickej otázke. Šiesti ostávajúci Kadyrovovi protikandidáti sú prakticky neznámi. "EÚ potvrdzuje svoj postoj, že je potrebné urobiť viac pre zaistenie rešpektovania ľudských práv v Čečensku a pre potrestanie tých, ktorí tieto práva napádajú," uvádza únia. Brusel relatívne často v minulosti kritizoval neadekvátne použitie sily ruských vojakov proti čečenským civilistom pri boji s povstalcami. Únia však na nedávnom európsko-ruskom summite svoju rétoriku zjemnila.