prepusteniu rukojemníkov a k začatiu mierových rozhovorov. "Bolo potvrdené, že za týmto únosom stojí ELN," uviedol Uribe pre miestny rozhlas. "Žiadame ich prepustiť rukojemníkov pre dobro Kolumbie a celého sveta. Žiadame ich tiež, aby zasadli za rokovací stôl," vyhlásil prezident.
Ozbrojenci 12. septembra prebudili skupinku zahraničných turistov spiacu v džungli v blízkosti "Strateného mesta" a ôsmich zajali. Medzi rukojemníkmi boli dvaja Briti, štyria Izraelčania, jeden Nemec a Španiel. Jeden z rukojemníkov, 19-ročný Matthew Scott z Británie, v utorok úspešne utiekol svojim únoscom, keď skočil do rieky. Po niekoľkých dňoch putovania po džungli bez potravy ho vysileného objavili domorodí indiáni.
Marxistická 5000-členná ELN bojuje proti vláde už takmer štyri desaťročia. Každoročne pritom unesie niekoľko stoviek ľudí, ktorých vymieňa za výkupné a používa na vytváranie tlaku proti vláde. V roku 1999 povstalci z ELN uniesli v meste Cali 160 veriacich a zároveň uniesli lietadlo so 40 pasažiermi na palube. K zodpovednosti za septembrový únos ôsmich turistov sa doteraz neprihlásila žiadna z bojujúcich frakcií. Vláda najprv obvinila povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC), tí však odmietli prebrať zodpovednosť za únos. Uribe prisľúbil, že armáda bude pátrať po rukojemníkoch až do ich objavenia. V máji počas neúspešného zásahu armády na tábor povstalcov prišlo o život desať rukojemníkov.