ho návrh "voľného asociovaného štátu" by umožnil vypísanie referenda o nezávislosti Baskicka. Premiér svoj návrh prirovnal k ponuke na ukončenie násilia páchaného separatistickou organizáciou ETA, ktoré si od roku 1968 vyžiadalo 840 ľudských životov. "Predkladáme návrh zohľadňujúci vôľu baskického ľudu, ktorý pomôže zatvoriť dvere pred násilím a vylúčiť ETA navždy z našich životov," vyhlásil pred baskickým zákonodarným zborom.
Španielska stredo-pravicová vláda návrh nazvala nezákonným a ústupkom voči ETA. Obáva sa tiež, že by mohol ohroziť ústavu krajiny z roku 1978, ktorá hovorí o územnej integrite Španielska. ETA, ako aj radikálni Baskovia, vrátane predstaviteľov v súčasnosti už zakázanej politickej strany Batasuna vyhlásili, že premiérov návrh nezohľadňuje všetky požiadavky obyvateľov štátu, pozostávajúceho zo siedmych okresov na území severného Španielska a juhozápadného Francúzska.
Podľa návrhu by regionálna vláda získala rozsiahle právomoci v oblasti súdnictva, polície, vzdelávania a infraštruktúry, ako aj pri uznávaní baskickej národnosti. Ibarretxe tak vytvoril precedens pre ťažného koňa španielskeho hospodárstva - Katalánsko, kde hlavné politické sily plánujú v rámci regionálnych volieb, ktoré sa uskutočnia v polovici novembra, žiadať oveľa širšiu autonómiu pre Barcelonu. Baskická vláda vyhlásila, že "Pakt politického spolužitia" odsúhlasí 25. októbra a posunie ho do parlamentu, kde by mal byť prijatý so zdržaním sa radikálnych separatistov, ako aj opozície španielskych strán. Plán bude potom počas šiestich mesiacov prerokovaný so španielskou vládou, až potom sa odovzdá parlamentu.
Vláda v Madride už dlhší čas prízvukuje, že v Baskicku je úroveň samostatnosti už v súčasnosti oveľa vyššia, ako kdekoľvek v Európe. Baskicko má právo zvyšovať dane, vlastnú špeciálnu políciu a kontrolu nad vzdelávaním v španielčine a baskičtine.