. Na stretnutí sa nezúčastnilo päť veľkých krajín únie (Nemecko, Británia, Španielsko, Francúzsko a Taliansko) ani Grécko. Po takmer dvojhodinových rokovaniach zdôraznili rakúska ministerka zahraničia Benita Ferrerová-Waldnerová a jej fínsky kolega Erkki Tuomioja potrebu otvorenej diskusie o ústave EÚ. Výsledkom tohto "malého summitu nespokojencov", ako ho nazval jeden pozorovateľ, však nebude vydanie spoločného dokumentu. "Zúčastnené štáty nevytvorili žiadny nový blok, skôr otvorený klub," uviedla Ferrerová-Waldnerová a dodala, že ich diskusia je len snahou o viac demokracie a výkonnosti.
V súlade s mandátom zo summitu EÚ v Solúne sme dospeli k záveru, že ktorákoľvek krajina môže otvoriť na medzivládnej konferencii (MVK), ktorá sa začne v Ríme 4. októbra, akúkoľvek otázku," povedal štátny tajomník českého ministerstva zahraničia Jan Kohout a dodal, že skupina nie je konfrontačná, ale veľmi otvorená a chce konštruktívne prispieť k úspechu MVK.
Účastníci stretnutia hovorili o zmene zloženia Európskej komisie, o rotácii predsedníctva v Rade ministrov EÚ, o hlasovaní kvalifikovanou väčšinou a o počte poslancov jednotlivých krajín v Európskom parlamente.